Čech stržený lavinou zaplatí 300 tisíc, neměl pojištění


			Čech stržený lavinou zaplatí 300 tisíc, neměl pojištění
20.1.2012 Rizika

Český turista, kterého ve středu v Nízkých Tatrách hledalo pět desítek záchranářů poté, co strhl lavinu, bude muset za záchrannou akci zaplatit v přepočtu přes 306 000 korun. Informovala o tom ve čtvrtek agentura SITA.

Jednačtyřicetiletému Čechovi se nakonec podařilo vyhrabat se z laviny. Protože však nebyl pojištěn, musí rozsáhlou akci horských záchranářů zaplatit z vlastní kapsy. Podle předběžných výpočtů ho to vyjde na 12 000 eur.

Čech patřil k pětičlenné skupině, která se rozhodla přejít z Demänovské doliny na horu Chopok. Odtud se chtěla dostat přes Ďumbier až na Čertovici. V Nízkých Tatrách přitom platil třetí stupeň lavinového nebezpečí.

V oblasti Lukovského kotle se pod jedním z turistů utrhl sněžný převis. Čech spadl do žlabu a uvolnil lavinu, která ho zasypala.

"Měl velké štěstí, že strhl lavinu tam, kde spadl. Kdyby byl jen o pár metrů dál, mohl přepadnout přes skalní stěny," uvedl na tiskové konferenci v Jasné náčelník oblastního střediska Horské záchranné služby (HZS) Michal Matoš.

Ostatní členové výpravy událost nahlásili a HZS zorganizovala rozsáhlou pátrací akci, do které se zapojilo 30 profesionálních horských záchranářů, 15 dobrovolníků, pět psovodů i posádka Vrtulníkové záchranné zdravotní služby s lékařem.

Nezvěstného Čecha hledali záchranáři za velmi nepříznivých podmínek. Kromě špatné viditelnosti stále hrozilo nebezpečí pádu dalších lavin. Podle předběžných údajů měla stržená lavina kolem 170 metrů. Výška odtrhu byla kolem dvou metrů a šířka 50 až 100 metrů.

Po více než pětihodinovém pátrání objevili záchranáři nezvěstného muže v úplně jiném žlabu. "Kdykoliv se to pod ním mohlo odtrhnout a on mohl spadnout s další lavinou," sdělil Matoš.

Záchranáři se při pátrání brodili i více než metrovým sněhem. Čecha následně dostali do bezpečí na stanici HZS v Jasné. Podle záchranářů měl obrovské štěstí, protože neutrpěl prakticky žádné zranění.

tn.cz

Zdroj: tn.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS