Costa Concordia : Pojišťovny zaplatí téměř miliardu eur


			Costa Concordia : Pojišťovny zaplatí téměř miliardu eur
18.9.2013 Rizika

Costa Concordia byla úspěšně postavena do svislé polohy a posléze bude odtažena do přístavu. V současné době je Costa Concordia nejdražším vrakem všech dob. V souvislosti s havárií již pojišťovny vyplatily více než půl miliardy eur. Jak uvedl Handelsblatt, vyplývá to z pojistné smlouvy, protože jde o totální škodu.

Pak je tu ale pojištění odpovědnosti za škodu. Handelsblatt cituje odborníky, kteří předpovídají pojistitelům další náklady ve výši 600 milionů dolarů (450 milionů eur).
Po nehodě v lednu 2012 byly zahájeny také soudní procesy, týkající se nároku na náhradu škody . Právníci Ina Ebert , Olaf Koeberl a Claudio Perrella tvrdí v článku který vydal Munich Re, že bude  trvat mnoho let, než bude ukončen poslední proces.
Odborníci odhadují celkovou škodu na částku 900 milionů eur. Tato částka se může ještě výrazně zvýšit v důsledku velmi komplikované záchrany vraku (a zřejmě se také zvýší). Koneckonců , je to jedna z největších a nejkomplikovanějších záchranných akcí na světě.

Pro srovnání: na 500 miliónů dolarů přišly náklady při potopení ropného tankeru Exxon Valdez v roce 1989. Do té doby byla nehoda u pobřeží Aljašky největší ztrátou pro pojišťovnictví , ale stále je to jen polovina toho, na kolik přijde stroskotání Costa Concordia.

Podíl pojistitelů závisí na jejich velikosti. Největší společnosti převezmou většinu pojistné částky. Zajišťovna Munich Re jako největší světová zajišťovna zaplatí asi 100 milionů eur. Menší konkurent Hannover Re vynaloží v současné době z vlastních prostředků nejméně 53 milionů eur.

Das investment.com

fotografie: www.theparbucklingproject.com, © Filippo Vinardi

Zdroj: Das Investment.com

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články