ČP: Odhalených pojistných podvodů skokově přibývá


			ČP: Odhalených pojistných podvodů skokově přibývá
17.7.2012 Pojistný trh

Za prvních šest měsíců letošního roku odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody v celkovém objemu 196 milionů korun, což je o 31 % více než ve srovnatelném období roku 2011, kdy na pojistných plněních zachránili 150 milionů korun. V porovnání s prvním pololetím roku 2009 pak tento výsledek představuje dokonce více než 60% nárůst. Nejvíce se stále snaží podvádět lidé z Prahy, Středočeského a Královéhradeckého kraje, nejméně naopak na Zlínsku a Vysočině.


Stále platí, že vždy, když se zhoršuje ekonomická situace, jsou lidé více náchylní k podvodné činnosti. Pojišťovny tyto tendence registrovaly opakovaně již v minulosti, a proto se důsledně na tuto oblast zaměřují. Výsledkem toho byl loňský rekord, kdy jen detektivové České pojišťovny odhalili pojistné podvody za více než 338 milionů korun. Letošní rok pak bohužel není jiný a vypadá to, že na jeho konci budeme svědky dalšího smutného rekordu,“ říká Ludvík Bohman, vrchní ředitel Úseku vnitřních věcí České pojišťovny.


Česká pojišťovna má vlastní tým detektivů, kteří jsou v oblasti odhalování pojistných podvodů na českém trhu dlouhodobě nejúspěšnější. Až devadesát procent našich detektivů má zkušenosti s policejní prací. Využívají svých znalostí, pozorovacího talentu, analytických schopností či léty získaného instinktu. Disponují navíc i technologickou podporou, jako jsou speciální programy pro správu či analýzu dat,“ dodává Ludvík Bohman.


Mezi nejproblematičtější území patřilo i přes mírný dvoumilionový pokles v prvním letošním pololetí hlavní město Praha. Meziročně došlo k nárůstu odhalených pojistných podvodů prakticky po celé České republice – nejvíce v Moravskoslezském kraji (viz tabulka níže). Poklesem se kromě Prahy mohou pochlubit také na jižní Moravě (o 3,2 mil. Kč) a v kraji Vysočina (o 3,6 mil. Kč). „Určitě se ale nedá říci, že by Češi podváděli více než zbytek Evropy. S pojistnými podvody se potýkají pojišťovny na celém světě. I vyspělé země s vysokými etickými standardy se pojistným podvodům nevyhnou, zejména v období finanční krize. Ve Spojených státech amerických evidují v období 2007–2011 dokonce 300% nárůst podvodů v oblasti úrazového pojištění a pojištění pro případ nemoci,“ vysvětluje Ludvík Bohman.


Fingované loupežné přepadení

Ukazuje se, že podvodníci se stále častěji orientují na vyšší částky a nezdráhají se spáchat podvod i za desítky milionů korun. Detektivové se ale samozřejmě zaměřují na všechny podezřelé pojistné události. Dokazuje to i případ jednoho vychytralého klienta, který České pojišťovně v průběhu let 2010 až 2012 ohlásil celkem čtyři loupežná přepadení. Jednou měl být například dle svého tvrzení okraden ve chvíli, kdy si vybíral hotovost z bankomatu. Vyplacené pojistné plnění ze tří domnělých krádeží z let 2010 až 2011 činilo více než 16 tisíc korun. Poslední „loupež“ se škodou 13 tisíc korun byla ale pojišťovnou odmítnuta. V rámci vyšetřování totiž vyšlo najevo, že pojištěný tímto způsobem řešil své dlouholeté problémy se splácením dluhů a zároveň takto získával finanční prostředky pro hru na výherních automatech. Pojištěný se pod tíhou důkazů přiznal, uznal svůj dluh vůči ČP a do deseti dní ho splatil.


Případ mrtvého papouška

Drahého ptáka v ceně 80 000 Kč si jeho majitel koupil, nicméně dlouho se z něj neradoval. Po týdnu od koupě pták uhynul, údajně na frakturu lebky. Vykutáleného chovatele ovšem napadlo, jak si vzniklou finanční újmu kompenzovat. Domluvil se s kamarádem – majitelem rotvajlera. Škodu pak nahlásil ze svého odpovědnostního pojištění právě majitel psa. Ten prý sekl packou po kleci s papouškem, která spadla, a následkem toho si pták přivodil smrtelná zranění. Jako důkazy klient předkládal veterinární zprávu i pádem poškozenou klec. Detektivům se nicméně celá záležitost zdála od začátku dost podezřelá. Na tak velkého papouška byla totiž klec až nezvykle malá a nehrály i další skutečnosti. Diskutabilní byl i původ papouška, protože předložené pořizovací doklady byly, mírně řečeno, nevěrohodné. Pod tlakem důkazů nakonec dotyčný přiznal, že si celou záležitost vymyslel a pojistného plnění se samozřejmě nedočkal.




Přehled odhalených pojistných podvodů dle jednotlivých krajů ČR za 1. pololetí roku 2012:




ČÁSTKA (v mil. Kč)

KRAJ

1. 1. - 30. 6. 2011

1. 1. - 30. 6. 2012

Nárůst/pokles

Praha

63,2

61

-2,2

Středočeský

16,8

23,8

7,0

Královéhradecký

22,2

23,6

1,4

Moravskoslezský

4,1

16,5

12,4

Plzeňský

9,8

12,6

2,8

Jihočeský

5,7

11,3

5,6

Liberecký

3,1

10,4

7,3

Pardubický

2,1

10,1

8,0

Ústecký

0,7

7,6

6,9

Karlovarský

4

5,4

1,4

Jihomoravský

7,1

3,9

-3,2

Olomoucký

3

3,9

0,9

Zlínský

1,5

3,2

1,7

Vysočina

6,4

2,8

-3,6

Celkový součet

149,7

196,1

46,4


Česká pojišťovna

Zdroj: Česká pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články