Explodovala venezuelská rafinerie, následek: 39 mrtvých


			Explodovala venezuelská rafinerie, následek: 39 mrtvých
27.8.2012 Rizika

Počet mrtvých po sobotní explozi v největší venezuelské rafinerii Amuay na severozápadě země stoupl na 39, zraněno bylo dalších více než 80 osob. Neštěstí je podle tiskových agentur jednou z nejhorších katastrof v ropném průmyslu v historii země.

Proč unikl plyn, který posléze explodoval, zatím není jasné. Lidé žijící v okolí rafinerie dnes podle agentury AP vypověděli, že již od pátečního večera cítili nezvykle silný sirný zápach. O několik hodin později, v sobotu asi v 1:15 místního času, pak přišel výbuch, který poničil mimo jiné 209 domovů a 11 obchodů nedaleko rafinerie.

Amuay se nachází uprostřed poloostrova Paraguaná asi 300 kilometrů západně od venezuelské metropole Caracasu. Zařízení je podle Reuters součástí druhého největšího rafinérského komplexu na světě s názvem Paraguana Refining Center a s celkovou kapacitou 955.000 barelů ropy denně. Denní produkce v Amuay je 645.000 barelů.

Kvůli explozi a následnému požáru přerušila rafinerie v sobotu svou činnost. Ministr energetiky Rafael Ramirez dnes uvedl, že vše směřuje k tomu, aby byl provoz obnoven do pondělí, tak jak v sobotu slíbil. Řekl tehdy také, že Venezuela má dostatek zásob pohonných hmot k uspokojení domácí poptávky i svých vývozních závazků po dobu deseti dnů.

Venezuela je členskou zemí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a podle AFP pátým největším vývozcem této suroviny na světě a největším v Jižní Americe. Má i jedny z největších zásob ropy na světě. Příjmy z jejího prodeje tvoří až 95 procent celkových venezuelských příjmů z exportu.

ČT24

Zdroj: ČT 24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS