Exploze v centru Prahy! Zasypaní lidé pod troskami


			Exploze v centru Prahy! Zasypaní lidé pod troskami
29.4.2013 Rizika

Domem v centru Prahy u Smetanova nábřeží poblíž Národního divadla otřásl dnes kolem desáté hodiny ranní silný výbuch. Zatím si vyžádal až 40 většinou lehce zraněných, ani vážnější zranění ale záchranáři nevylučují. Dál zjišťují, zda někdo nezůstal pod sutinami, mohlo by jít o tři lidi.

"Výbuch plynu v domě na rohu Divadelní a Krocínovy ulice nám byl hlášený čtyři minuty před desátou hodinou. Uvnitř domu se propadly stropy. Dům stojí, ale je vážně poškozen," hlásí z místa na dotaz z mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Podle Hulana jde o dům s komerčním využitím. Budova, ve které zřejmě vybuchl plyn, patří státnímu podniku Řízení letového provozu (ŘLP). ŘLP toto bývalé administrativní centrum opustilo na konci 90. let a nyní budovu pronajímá jiným firmám, uvedl mluvčí organizace Richard Klíma s tím, že na bezpečnost provozu ve vzdušném prostoru nemůže mít dnešní událost vliv.

Podle reportérky Novinek k výbuchu došlo v druhém patře domu. Okolní okna jsou vytlučená, na místě je několik sanitních vozů, hasiči a policisté. Tlaková vlna byla tak mohutná, že rozbila skla až na budově Nové scény národního divadla. Poškozeno je i několik oken na staré budově Národního divadla.

Plynaři už do domu, kde došlo k explozi, pustili záchranáře. Ti dovnitř nemohli kvůli hrozbě další exploze. Sutiny už prohledávají speciálně vycvičení psi. Podle ředitele záchranné služby Zdeňka Schwarze mohou být na místě tři až čtyři mrtví. Schwarz uvedl že v sutinách se neozývá žádné volání o pomoc ani sténání. "Psi už několikrát označili jedno konkrétní místo," dodal.

Budova fakulty sociálních věd, která sídlí vedle postiženého domu, je podle mluvčího Univerzity Karlovy Václava Hájka evakuovaná a uzavřená. Několik lidí pořezaly střepy z vyražených oken, uvedl Hájek. Evakuovaná je též budova Akademie věd.

Rozbitá okna byla také v Bartolomějské ulici i v ulici Karolíny Světlé, píšou Novinky.cz. Svědci hovoří o tom, že výbuch byl slyšitelný i v kancelářích přes Vltavu. Na místo výbuchu dorazili také psovodi městské policie spolu se 61 strážníky.

Uzavírka centra způsobila v hlavním mestě dopravní kolaps. Kolony jsou na všech většiích tazích, které centrem města procházejí.

Eurozprávy.cz

Zdroj: Eurozprávy.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články