FERMA: Řízení rizik vede k lepší výkonnosti firem


			FERMA: Řízení rizik vede k lepší výkonnosti firem
23.10.2012 Rizika

Pokročilé procesy řízení rizik ve firmách jsou v korelaci se zlepšením podnikové výkonnosti. Potvrdil letošní průzkum the Federation of European Risk management Associations (FERMA).

Výsledky průzkumu, provedeného ve spolupráci s AXA Corporate Solutions a Ernst and Young, byly v pondělí vyhlášeny na evropském semináři FERMA, který se koná ve dnech 22. a 23. října ve Versailles nedaleko Paříže.

Jedná se o šestý ročník ankety, která probíhá každý druhý rok od roku 2002. Průzkum z letošního roku ukázal, že společnosti s nejrozvinutějším řízením rizik vykazují nejsilnější růst za posledních pět let.

Na dotazy odpovídal rekordní počet manažerů ve 20 evropských zemích. Bylo jich přesně 809.

Průzkum zjistil, že 28 % společností s pokročilými způsoby řízení rizik vykázalo růst EBITDA vyšší než 10 %, ve srovnání s 22% růstem zisku u společností, jež disponovaly jen částečnými zkušenostmi s řízením rizik. Pouze 15% růst byl vykázán u společností s mírnými zkušenostmi a 16% růst vykázaly firmy, které s řízením rizik teprve začínají.

(Zisk před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace - zkratka z anlického názvu Earnings before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization. Jde o indikátor, který ukazuje provozní výkonnost společnosti, je to hrubý provozní zisk.)

Mezi společnostmi, které vykázaly tempo růstu EBITDA vyšší než 20 %, je 75 % těch, které disponují zkušenými odborníky na řízení rizik  nebo dokonce lidmi, kteří mají v tomto odboru velmi pokročilé znalosti.

President FERMA Jorge Luzzi k tomu uvedl: „Dlouho jsme věřili, že úspěšné řízení rizik přispívá k růstu firem. Teď jsme získali jasný důkaz o skutečné korelaci. To je zvášť důležité zjištění pokud jde o tlak na podnikové výsledky v průběhu posledních pěti let."

Důležitou zprávou pro pojišťovny je požadavek firem na zvýšení efektivity, ale pamatovat je podle výzkumu nutné i na inovace. Nejvíc dotazovaných (43 %) vyžaduje efektivnější likvidaci pojistných událostí, dalších 36 % žádá smlouvy, lépe ušité na míru jednotlivým firmám.

FERMA

Zdroj: FERMA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS