Generali: Pojistné podvody jsou sedmkrát vyšší než před krizí


			Generali: Pojistné podvody jsou sedmkrát vyšší než před krizí
16.1.2012 Pojistný trh

Pojistné podvody jsou sedmkrát vyšší než v roce 2008 před příchodem ekonomické krize. Vyplývá to z interních statistik pojišťovny Generali za poslední čtyři roky. Zatímco v roce 2008 se objem pojistných podvodů pohyboval na hranici 10 milionů korun, v loňském roce se přiblížil částce 74 milionů korun. Nadále zůstávají nejčastější podvody v oblasti pojištění motorových vozidel, kterých bylo 76% z celkového počtu 350 (169 v roce 2010) prokázaných. Novinkou jsou takzvaná „dvojčata“, luxusní automobily, které jsou v ČR zaregistrovány na falešné doklady. Originály přitom jezdí v zahraničí. Největší počet podvodů šetřili detektivové Generali v Praze a středních Čechách. Nejslušnější zůstávají i nadále Jihočeši.

Rok

Objem pojistných podvodů

2008

10,2 mil. Kč

2009

32,0 mil. Kč

2010

50,3 mil. Kč

2011

73,7 mil. Kč

Nadále jsou nejfrekventovanější pojistné podvody u pojištění motorových vozidel, kdy se lidé snaží fingovat dopravní nehody nebo se pokoušejí předkládat nadhodnocené faktury za opravu vozidla. Na jejich základě pak žádají vyšší odškodnění. Výjimkou nejsou ani časově fingované a posunuté škodní události.


Novinkou jsou případy takzvaných „dvojčat“. Převážně se jedná o luxusní automobily s pojistnou částkou vyšší než 1 milión korun, která je pro zpravidla organizované podvodníky již zajímavá, protože se o ni následně chtějí podělit. Princip je jednoduchý. Stejně jako jeho řešení. Vozidlo, které je legálně zaregistrováno v zahraničí, se v ČR přihlásí na falešné doklady. Po čase vyjedou lapkové s vozem do zahraničí, kde nahlásí odcizení. Tento postup využívají především pro legalizaci kradených vozidel a jejich další transport do třetích zemí. Vzhledem k tomu, že Generali působí ve více než 60 zemích světa, dokáží její detektivové ve spolupráci s externími partnery odhalit podobné pokusy ještě před tím, než je vozidlo vůbec pojištěno. V případě, že se tak přeci jen stane, bývá podvod odhalen po nahlášení pojistné události. Pojišťovna jej dále řeší ve spolupráci s orgány činnými v trestním řízení.


Druh pojištění

Podíl na pojistných podvodech 2011

Motorová vozidla

76 %

Majetek

15 %

Odpovědnost

8 %

Životní a cestovní pojištění

1 %


Z regionálního pohledu jsou nejexponovanějšími střední Čechy a Praha. Následují severní Čechy, severní a jižní Morava. Dlouhodobě podvádějí nejméně Jihočeši.


Celosvětové statistiky uvádějí, že zhruba 14 % všech hlášených pojistných událostí může být klasifikováno jako pojistný podvod, přičemž údajně až 35 % pojištěnců v oblasti pojištění motorových vozidel se pokusí svou pojišťovnu podvést. Lidé, kteří se o pojistný podvod pokusí, si možná ani neuvědomují, že se jedná o trestný čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let. V případě jeho prokázání bývá zpravidla pozdě na snahu vrátit již vyplacené peníze nebo na „objasňovací“ dopis, že se vlastně nic nestalo a škoda nemusí být nahrazena.

 

Modelový příklad takzvaných „dvojčat“

Petr z Prahy (36 let) se vypravil do Maďarska rezervovat pobyt v lázních pro svoji matku. V Budapešti nahlásil odcizení „svého“ vozu Audi, který si pojistil na 1,5 milionu korun. Během vyšetřování zjistili detektivové pojišťovny Generali, že vozidlo se stejným výrobním identifikačním číslem (VIN) je registrováno v jiné členské zemi EU, kde bylo také řádně zakoupeno a je i v současnosti stále provozováno. V ČR bylo vozidlo přihlášeno na falešné doklady na základě plné moci osobou s vymyšlenou identitou. Pojistné plnění bylo odmítnuto a případ byl předán Policii ČR.

Generali

Zdroj: Generali

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články