Generali: Pojistných podvodů je více než před rokem


			Generali: Pojistných podvodů je více než před rokem
18.7.2012 Rizika

Detektivové Generali odhalili během prvního pololetí o 16 % více pojistných podvodů než během stejného období loňského roku. Zatímco počet pojistných podvodů vzrost ze 147 v roce 2011 na 171 v roce letošním, jejich objem klesl ze 60 na 17,5 milionu korun. Podvody jsou častější, ale v menším objemu. Podvodníci to na pojišťovnu zkoušejí obvykle až případě, kdy jim vznikne reálná škoda. Pojistné plnění se následně snaží úmyslně navýšit pro své obohacení. Přestože i nadále dominují škody na motorových vozidlech, výrazně stoupá podíl podvodů v pojištění odpovědnosti. Nejvíce podvodů registruje Generali v Praze a středních Čechách. Dlouhodobě podvádějí nejméně Jihočeši. Vyplývá to ze statistik pojišťovny Generali.

Prim hrají takzvané oportunistické podvody. Lidé si často neuvědomují, že pojistná událost je považována za podvodnou i tehdy, když se podvodné jednání vztahuje pouze na část pojistného plnění. To je typické především právě pro oportunistické podvody, které tvoří podstatnou většinu. Jsou frekventovanější a škoda se obvykle pohybuje maximálně v řádu desítek tisíc korun. Princip se takřka vždy opakuje. Klient nahlásí pojistnou událost, která se skutečně stala. Současně ale hlásí škody, ke kterým nedošlo.

Podíl na celkovém počtu odhalených pojistných podvodů

Druh pojištění

2 Q 2011

2 Q 2012

Havarijní pojištění

55 %

46 %

Pojištění majetku

20 %

14 %

Povinné ručení

19 %

26 %

Pojištění odpovědnosti

4 %

14 %

Cestovní pojištění

1 %

0 %

Životní pojištění

1 %

1 %


Celosvětové statistiky uvádějí, že zhruba 14% všech pojistných událostí může vykazovat příznaky pojistného podvodu. Údajně až 35% pojištěnců v oblasti pojištění motorových vozidel se pokusí svou pojišťovnu podvést. V západní Evropě pak patří mezi nejčastější podvody případy v pojištění odpovědnosti.

Poměrově zaznamenaly nejvyšší nárůst právě podvody v pojištění odpovědnosti. Zatímco za celý rok 2010 šetřili detektivové Generali jediný případ, v prvním pololetí 2012 to bylo již 28 případů oproti sedmi během první poloviny roku 2011.

Lidé, kteří se o pojistný podvod pokusí, si možná ani neuvědomují, že se jedná o trestný čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let. V případě jeho prokázání bývá zpravidla pozdě na snahu vrátit již vyplacené peníze nebo na „objasňovací“ dopis, že se vlastně nic nestalo a škoda nemusí být nahrazena.

Příklad pojistného podvodu z pojištění odpovědnosti

Matka nahlásila škodu, kterou mělo způsobit její čtyřleté dítě. Během návštěvy kosmetického salonu měl její potomek v nestřežený okamžik poškodit nožem na bábovku koženou sedačku. Škoda byla vyčíslena na 60 tisíc korun. Po individuálním prošetření se ukázalo, že se jednalo o totožnou škodu, kterou nahlásila majitelka kosmetického studia již před rokem u jiné pojišťovny. Matka se ji s ročním odstupem, pravděpodobně po dohodě s majitelkou, snažila uplatnit podruhé.

Generali

Zdroj: Generali

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články