Horská služba je po náročném roce připravena na zimu


			Horská služba je po náročném roce připravena na zimu
7.12.2011 Rizika

Přesto, že ze statistik HS během minulého roku se zdálo, že chování českých turistů na horách je zodpovědnější a tento rok na českých horách by tak mohl být pro záchranáře klidnější, počet úrazů se výrazně zvýšil. Je to však dáno i zvýšenou návštěvností českých hor z důvodu špatného léta pro koupání. Během tohoto roku (podle statistik HS od začátku zimní sezóny 1. 12. 2010 do konce letní, 30. 11. 2011) došlo na českých horách k 7 758 úrazů. V zimě dominovala samozřejmě zranění po pádu na lyžích a snowboardu. Častou příčinou byl fakt, že lyžaři na sjezdových tratích i přes stálá varování Horské služby nedbají plně Desatera FIS pro bezpečný pohyb na sjezdových tratích a především kvůli tomu, že v mnoha případech nepoužívají přilbu.

Záchrana těžce zraněných cyklistů, hledání ztracených houbařů, výcvik v náročném terénu švýcarských velehor – taková byla letní sezóna Horské služby.

 

Náročná letní sezóna

I letní sezóna byla v tomto roce náročnější, než v předchozích letech. Jen na Šumavě zaznamenali již na konci léta stejný počet zásahů jako minulý rok o dva měsíce později. „V této horské oblasti během celé sezóny naši záchranáři asistovali u 384 úrazů. Nejvíce se na této statistice podílela zranění při jízdě na kole (Šumava 177), což se 146 případy podepsalo i na počtu úrazů v Jizerských horách,“ řekl náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek s tím, že celkově se oproti letní sezóně roku 2010 zvýšil počet zásahů ve všech horách ČR o skoro 200 výjezdů HS. Do těchto čísel se také zapsali houbaři, kteří se ztratili v horských lesích. V několika případech tak Horská služba vyhlásila rozsáhlé pátrací akce.

Horské službě se také daří držet krok s podobnými organizacemi v zahraničí co do technického vybavení, tak i po stránce fyzické zdatnosti jejích členů. „Svědčí o tom každoroční výsledky našich členů během Mezinárodního mistrovství horských služeb, které se koná v Krkonoších. Kromě toho jsme díky udělenému grantu letos mohli cvičit v náročných podmínkách švýcarských hor. Naši kolegové v Alpách mají řadu technik přeci jen lépe ověřenu dlouholetou praxí v extrémnějších situacích,“ poznamenal náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš. Dodal, že v průběhu zimy 2010/2011 také po složení náročných zkoušek přibylo mezi členy HS dalších 14 plně připravených a perfektně vycvičených dobrovolných záchranářů.

 

Profesionálové jsou připraveni

V horách bude v této zimní sezoně zasahovat více jak sto deset profesionálních a kolem čtyř set dobrovolných členů Horské služby. Mezi nimi je i 12 psovodů s lavinovými a pátracími psy, několik desítek lékařů a 44 specialistů, kteří mohou zachraňovat v podvěsu pod letícím vrtulníkem. Bezpečnost návštěvníků hor bude zajištěna ze 79 stanic a služeben HS s pomocí 43 vozidel, 32 terénních čtyřkolek, 98 sněžných skútrů a dvou rolb.

My, lyžaři bychom se na zimní sezónu měli také připravit. Jak? Nevstupovat na sjezdovky bez helmy, což platí zejména pro děti, které jsou mnohem víc ohroženy než dospělí. Pro lyžaře, kteří  si chtějí pobyt skutečně užít, by mělo platit, že by měli mít nejen kvalitní cestovní pojištění, ale k němu navíc ještě helmu i chránič páteře.

Zdroj: DŠ

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS