Islandská sopka: nejlepší a nejhorší scénář vývoje


			Islandská sopka: nejlepší a nejhorší scénář vývoje
22.4.2010 Pojistný trh

 

Analytici Erste Group vyčíslili dopady pokračujících erupcí islandské sopky na turistický průmysl a ceny ropy.  Rozebrali rovněž nejlepší a nejhorší scénář, závislý na tom, jak bude dál činná inslandská sopka i její "sousedka":

 

 

 

 

  • Každý týden odstávky letecké přepravy by připravil evropský turistický průmysl o příjmy v hodnotě přibližně 4-7,5 miliard eur.

  • Pokračující přerušení letového provozu by dočasně negativně ovlivnilo ceny ropy; menší dopady by zaznamenalo pojišťovnictví a energetika.

  • Nejlepší scénář: Přechod z vulkanického popílku na výrony magmy by měl lokální (omezené) dopady.

  • Nejhorší scénář: Erupce blízké sopky Katla by měla největší dopady na Evropu a na hodnotu eura; negativně by byly zasaženy akcie, dluhopisy by posílily. Pokračující sopečné erupce na Islandu způsobily přerušení letecké dopravy ve 12 evropských zemích a letecké společnosti dohromady evidují ztráty ve výši 185 milionů eur denně.

Jak ukazuje průzkum dopadů na evropskou ekonomiku uskutečněný Českou spořitelnou, doposud byl nejhůře zasažen letecký průmysl a blízce příbuzná odvětví, jako např. turistika.

 "Pokračující erupce by mohly mít daleko větší dopad na turistický průmysl, který v současné době představuje přibližně pět procent světového HDP, z čehož asi jednu třetinu, tj. 750 milionů eur, představuje Evropa. Odhady ukazují, že každý týden odstávky leteckého provozu by evropskou turistiku připravil o příjmy v přibližné hodnotě 4-7,5 miliard eur. Kromě toho má masivní pokles letecké přepravy negativní vliv i na cenu ropy. Další sektory, které byly postiženy, zahrnují just-in-time dodávky (např. elektronické přístroje často závisejí na letecké nákladní dopravě) a zboží podléhající zkáze", uvádí Ľuboš Mokráš, makroekonomický analytik z České spořitelny.

Dopad na nejrůznější trhy na příkladech následujících veřejně obchodovaných společností na burzách:

* Vienna Int. Airport: Dopady na ziskovost pramenící z uzavření letového prostoru na vídeňském letišti se odhadují na cca 1 milion EUR za jeden celý den bez letecké dopravy. Zatím je ještě brzy na to, aby se posoudil celkový finanční vliv vulkanického popílku na evropskou leteckou dopravu a na vídeňské letiště. Mírně negativní sentiment vůči letišti ve Vídni by měl pokračovat, dokud se neprojeví výrazné zlepšení situace.

* Vienna Insurance Group (VIG): Stávající situace nemá žádný dopad na trh pojištění v zemích, kde působí VIG.

* ČEZ: Krátkodobé důsledky pro českého výrobce jsou zanedbatelné (zatím se stále jedná o relativně malou erupci s neutrálním dopadem na klima v EU), na trh s elektřinou by žádný krátkodobý dopad být neměl. V případě dlouhodobějších důsledků v podobě chladnějšího počasí je pozitivní vztah mezi výrobou elektřiny a nižšími teplotami (1 °C ~ 1 % spotřeby).

* Unipetrol: Dlouhodobé zvýšení nákladů na surovou ropu a nižší poptávka (vzhledem k celkovému poklesu ekonomické aktivity) by vyvinula tlak na marže rafinérií. Unipetrol je nejvíce orientován na petrochemii, která by také čelila výraznému tlaku. 

Zdroj: Erste Group

Share/Bookmark

Zdroj: Erste Group

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články