Itálie drží smutek za tři stovky mrtvých po potopení lodi u ostrova Lampedusa


			Itálie drží smutek za tři stovky mrtvých po potopení lodi u ostrova Lampedusa
4.10.2013 Rizika

Itálie vyhlásila státní smutek. U ostrůvku Lampedusa blízko Sicílie se v noci na čtvrtek potopila loď s asi 450 migranty. Podařilo se zachránit 155 lidí. Úřady zatím potvrdily 130 obětí včetně čtyř malých dětí. Okolo 200 lidí je ale stále nezvěstných a pravděpodobně mrtvých. Potápěči se dnes snaží vyprostit další oběti z vraku, který skončil ve čtyřicetimetrové hloubce, kvůli rozbouřenému moři byly ale práce pozastaveny.

Mezi utonulými jsou podle agentury ANSA ženy i děti.

Podle starostky Nicoliniové se loď začala potápět a pasažéři rozdělali oheň, aby přivolali pomoc. Oheň se ale rychle rozšířil a vypukla panika.

Rybářský člun, který byl právě poblíž, vzal na palubu 60 lidí, okolo stovky dalších se záchranářům podařilo vytáhnout z moře. Po dalších přeživších pátrají záchranáři ve člunech a vrtulnících.

Tonoucím uprchlíkům pomáhali také lidé z jachet, kteří v okolí ostrova trávili dovolenou. Lampedusa je častým cílem uprchlíků, kteří sem míří nejen z Afriky, ale i z Blízkého východu. Od začátku roku už do Itálie po moři ve většinou nevyhovujících lodích ilegálně připlulo více než 22 000 běženců. To je třikrát víc než za celý loňský rok.

Ve snaze dostat se do Evropy zemřelo za uplynulých 25 let odhadem 19 000 uprchlíků. 


aktuálně.cz

Zdroj: aktuálně.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články