Japonské jaderné elektrárny nejsou pojištěny pro případ zemětřesení


			Japonské jaderné elektrárny nejsou pojištěny pro případ zemětřesení
15.3.2011 Rizika

V japonské jaderné elektrárně Fukušima 1 dnes nastaly výbuchy u reaktorů dvě a čtyři. Část čtvrtého reaktoru po výbuchu, který mohl být podle japonských činitelů způsoben nahromaděným vodíkem, začala hořet, požár byl ale po několika hodinách uhašen.

Je ale možné, že voda v nádrži se vaří. Úroveň radiace u elektrárny stoupla, panují obavy, že by nízká úroveň radiace mohla zasáhnout i japonskou metropoli.

Evakuace zaměstnanců

Z elektrárny byla evakuována část zaměstnanců, asi padesát jich tam ale nadále zůstává. Japonská vláda varovala, že radiace dosahuje nebezpečných hodnot až do vzdálenosti 30 kilometrů od elektrárny. Zaměstnanci elektrárny nadále vypouštějí radioaktivní páry. To ale podle odborníků může trvat ještě týdny a nebezpečí dalších výbuchů tak stále hrozí.

Celkově elektrárnou otřásly už čtyři výbuchy.

Ke škodám na jaderných reaktorech v Japonsku došlo v důsledku zemětřesení velikosti 9,0 Richterovi stupnice a následné tsunami.


Jaderné elektrárny nejsou na rizika zemětřesení pojištěny

Michael Cass, generální konzul American Nucklaer Insurers se sídlem v Glastonbury, Connecticut, uvedl, že podle zajišťovacích smluv s japonskými energetickými společnostmi jsou ze smluv vyloučeny škody, způsobené zemětřesením, přílivovými vlnami a sopečnou činností.

Dodal, že veškeré nároky by v tomto případě směřovaly na vládu.

Property Casualty 360, ČT 24


Zdroj: Property Casualty 360, ČT 24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články