Kapitán Costa Concordia konečně před soudem


			Kapitán Costa Concordia konečně před soudem
18.7.2013 Rizika

Kapitán výletní lodi Costa Concordia Francesco Schettino stanul před soudem v italském Grossetu. Plavidlo ztroskotalo loni v lednu u břehů ostrova Giglio. Podle obžaloby Schettino svou nedbalostí zavinil smrt 32 lidí, dalším způsobil ublížení na zdraví a navíc z lodi uprchl. Za to mu hrozí až dvacet let vězení. Obhájci se znovu pokoušejí dohodnout na mírném trestu.

Proces s 52letým Schettinem začal 9. července. Obžaloba tvrdí, že kapitán při okružní jízdě po Středomoří plul příliš blízko pobřeží a nevěnoval se řízení plavidla. V rozporu se svými povinnostmi i námořní tradicí potápějící se loď opustil dřív než posádka a cestující. Schettinův právník svého klienta hájí tvrzením, že při zmatené evakuaci byl kapitán do záchranného člunu vhozen nedopatřením. Ať už se tam dostal jakkoliv, za zády nechal loď a 4 200 cestujících i členů posádky. Schettino odpovědnost za nehodu popírá a tvrdí, že pro záchranu lidí na palubě udělal vše, co bylo v jeho silách. Zástupce skupiny obětí prohlásil, že pro každého cestujícího bude požadovat milion eur odškodného.

Prozatím dostali cestující odškodné ve výši 14 000 eur.

Obhajoba nyní znovu požádala o uzavření dohody o vině a trestu, která už však byla jednou zamítnuta. Díky ní by Schettino mohl dostat relativně mírný tříapůlletý trest vězení. Snaha obhájců vymoci Schettinovi mírnější trest nemá příliš nadějí na úspěch. Pokud by soud tuto možnost připustil, už by se příčiny havárie podrobně neřešily.

ČT24

Zdroj: ČT24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články