Kriminalita v České republice oproti loňskému roku vzrostla


			Kriminalita v České republice oproti loňskému roku vzrostla
22.1.2014 Pojistný trh

Policie České republiky předložila každoroční bilanční zprávu o kriminalitě za rok 2013.

V roce 2012 byl zaznamenán nejnižší počet skutků v historii České republiky, celkem 304 528 trestných činů. Za loňský rok policisté registrují nárůst kriminality o 7 procent, přesto se jedná o čtvrtý nejnižší počet trestných činů za posledních 21 let. Kriminalistům se podařilo zajistit  pachatelům majetek a peníze v hodnotě 8,5 miliardy, což je o 40 procent více než v loni.

Škody způsobené trestnou činností byly v největším podílu zapříčeněné hospodářskou kriminalitou, která činila v průměru 644 821 Kč na jeden trestný čin, následovala majetková kriminalita s částkou 38 252 Kč na jeden delikt. Další trestné činy způsobily škodu v průměru za 17 039 Kč.

Nejčastnějšími trestnými činy jsou především majetkové delikty (více než 60%).

„Největší nárůst zaznamenáváme u vloupání do rodinných domů. To souvisí i s jejich nedostatečným zabezpečením,“ informoval náměstek policejního ředitele, Václav Kučera. Oproti roku 2012 stoupl počet vloupání o téměř 22 %, a to v počtu 7863 skutků.  

Hlavním atributem zvýšené kriminality je dle Václava Kučery oproti loňskému roku amnestie. „Amnestie je hlavním kriminogenním faktorem, ale ne jediným. Dalšími faktory je i vysoká nezaměstnanost a drogově závislí.“

Důkazem je i fakt, že policie stíhá již 40 procent amnestovaných z celkem 6 300 propuštěných vězňů. I to je důvod proč se předpokládá, že se začně kriminalita postupně snižovat.

Nejvyšší počet případů z krajů eviduje hlavní město Praha, následuje Moravskoslezský a Středočeský kraj. Celkem bylo v loňském roce stíháno 117 tisíc lidí, z nichž více než polovinu tvořili recidivisté.

Šéf Úřadu kriminální služby a vyšetřování Milan Pospíšek ještě doplnil, že v letošním roce by se policie zaměří i na kriminalitu páchanou na internetu.

 

 

oPojištění.cz


Zdroj: Policie ČR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články