Malé a střední firmy riskují a šetří na pojištění pohledávek


			Malé a střední firmy riskují a šetří na pojištění pohledávek
2.10.2013 Rizika

Drtivá většina malých a středních podniků neřeší pojištění svých pohledávek při exportu do zemí mimo Evropskou unii. Vývozci se tak z dlouhodobého hlediska vystavují zbytečným komerčním rizikům. Velkou roli v tom sehrává také neinformovanost drobných a středních podnikatelů o vlastních možnostech na pojistném trhu. Upozorňuje na to Asociace exportérů s odvoláním na výsledky průzkumu Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP).

Podíl malých a středních firem na tuzemském vývozu, tahounu české ekonomiky, loni přesáhl 53 %. Zahraniční pohledávky si však pojišťuje pouze 18 % z nich. „Jde o velmi malé číslo, když uvážíme, že 60 % exportérů vyváží své zboží alespoň do jedné země mimo EU, kde jsou zřetelná komerční i politická rizika. Firmy argumentují snahou ušetřit náklady, vyhnout se administrativní zátěži nebo jsou přesvědčené, že žádné pojištění nepotřebují. Tento přístup je pochopitelný, ale zároveň poněkud nedomyšlený,“ říká Jiří Grund, místopředseda Asociace exportérů.

„Více než polovina podnikatelů neví, že na trhu jsou nyní k dispozici zajímavé pojistné produkty, které odpovídají potřebám malých a středních firem. Rozšířený mýtus, že pojištění exportních rizik je pouze pro velké firmy, neplatí," dodává Grund.

Absence pojištění zahraničních pohledávek se může malým a středním firmám v dlouhodobém horizontu vymstít, varuje předseda Asociace exportérů.

Asociace exportérů

Zdroj: Asociace exportérů

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články