Mohla za katastrofu Titaniku fata morgana?


			Mohla za katastrofu Titaniku fata morgana?
15.4.2012 Pojistný trh

Dne 15. dubna 1912 se potopil Titanic. Bylo to vinou smrtelné kombinace způsobené lidskými chybami, technickými problémy, ale i nepřízní osudu. V mořských hlubinách zmizela loď, která byla dávno před vyplutím vychvalována jako "nepotopitelná".

Podle nejnovějších výzkumů, které byly zveřejněny na televizním kanále National Geographic, se stal Titanik obětí optického klamu, který se nazývá fata morgana a může se projevovat nejen na pouštích, ale za určitých podmínek může totéž nastat i nad mořskou hladinou. Vinou fata morgany se mohlo stát, že námořníci z Titaniku uviděli ledovec před přídí doslova na poslední chvíli. Do té doby totiž mohl být lidským očím skryt v důsledku působení optického zkreslení.

Podobná hříčka nemilosrdné přírody mohla způsobit také to, že kapitán nejbližší lodi považoval Titanic za malou obchodní loď a neplul jí na pomoc. Tak to také vypovídal mnohokrát před soudem. Nevěřili mu a zemřel v nemilosti a zapomnění.

Uplynulo již 100 let od onoho osudného dne. Ale ačkoli řízení rizik a technologie, jako je radar a GPS zlepšily šance na přežití, námořní průmysl stále čelí specifickým výzvám, v jejichž pozadí je neustále narůstající objem celosvětové námořní dopravy a výletních lodí.

V této souvislosti oslovil webový portál propertycasualty360 odborníky z oblasti řízení rizik s dotazem, jak by bylo bývalo možné odvrátit katastrofu Titaniku za použití moderních technik pro řízení rizik.

Mezi muži, odborníky, zazněl i názor jediné ženy – Sarah E. Pacini, viceprezidentky risk managementu a pojištění Advocate Health Care. Je zajímavý proto, že je mimořádně nadčasový:

“Myslím si, že stále platí staré pořekadlo SPĚCHEJ POMALU. To se týká i ztroskotání Titaniku. Lidé by si kromě toho také měli navzájem naslouchat. V době, kdy vyplul Titanik na svou první a poslední cestu, mnoho lidí vyjadřovalo své znepokojení. Šlo především o vrcholové manažery. Také v současném prostředí je velmi důležité naslouchat našim lídrům. Naopak i oni by měli slyšet naše starosti a obavy ve chvílích, kdy se jedná o dalším směřování firem, ve kterých jsme zaměstnáni.”

propertycasualty360, National Geographic

Zdroj: propertycasualty360, National Geographic

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS