Nejen E-coli, ale i sucho likviduje evropské zemědělce


			Nejen E-coli, ale i sucho likviduje evropské zemědělce
16.6.2011 Rizika

Španělské farmy utrpěly velké ztráty poté, co Němci neprávem obvinili španělské okurky z toho, že jsou příčinou nedávného vypuknutí epidemie E-coli. Ztráty se odhadují ve stovkách milionů eur, nebudou však  kompenzovány Agroseguros, což je pojistný pool španělských zemědělců.

Obvinění bylo následně zrušeno, ale španělští farmáři si stěžují, že podezření vůči zemědělským produktům ve Španělsku zcela zlikvidovalo poptávku po okurkách a dalších produktech.

Evropská unie oznámila, že určité vyrovnání zemědělcům vyplatí, ale zveřejněná čísla zatím nedosahují náhrady škod, jež zemědělci utrpěli.

Spor začal 25. května, kdy zdravotní úřady v Hamburku  zveřejnily, že za vypuknutím nákazy velkého množství lidí v regionu stojí bakterie E-coli, zjištěná v okurkách, dovezených ze Španělska.
Kmen E-coli se přenáší kontaminovanými potravinami nebo vodou, či kontakty se zvířaty a do této doby zabil  v Evropě více než 20 lidí, dalších 2500 je nakažených. Případy nákazy jsou hlášeny ve více zemích než v Německu.

Stovky tun zemědělských produktů byly zničeny v důsledku klesající objednávky.

Nejhorší věc: zničená pověst

Frunet, výrobce bio zeleniny se sídlem v Malaze, který byl jako první obviněn z prodeje kontaminovaných okurek, uvedl, že spotřebitelé po celé Evropě rušili nejen objednávky okurek, ale odmítali také produkty jako jsou melouny, papriky, lilek a mnohé další.

"Naše pověst byla zničena," řekl Antonio Lavao, generální ředitel společnosti na tiskové konferenci v Hamburku.

Odškodné pro zemědělce

Po naléhavém setkání ministrů zemědělství, jež zorganizovala Evropská komise, bylo rozhodnuto, že zemědělci dostanou jako odškodné 150 miliónů eur.

Ale španělský ministr zemědělství, Rosa Aguillar, vyjádřil okamžitě nespokojenost s touto částkou. Evropské orgány připustily, že částka bude muset být pravděpodobně zvýšena.

Velká sucha ve Francii

Mezitím čelí krizi rovněž francouzské zemědělství. Tisíce zemědělců, kteří nebyli pojištěni, postihlo nejsušší jaro za několik let posledních let. Zemědělci nyní čelí hrozbě ztrát milionů eur za svou úrodu.

Pojištění plodin není ve Francii povinné. Odhaduje se, že toto pojištění se týká pouhých 30 % obdělávané půdy. Pojistitelé se přiznali, že přestali prodávat nové pojistné smlouvy, protože o riziku velkého sucha se předem vědělo...

Ministerstvo zemědělství již oznámilo, že Fonds national de gestion des risques en agriculture (FNGRA), který si klade za cíl řízení zemědělských rizik, se sejde, aby diskutoval o možnosti finanční náhrady zemědělcům.

Commercial Risk Europe

Zdroj: Commercial Risk Europe

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS