Nepokoje v Egyptě přijdou pojišťovny na miliardu dolarů


			Nepokoje v Egyptě přijdou pojišťovny na miliardu dolarů
23.2.2011 Rizika

Nepokoje v Egyptě jsou pravděpodobně příčinou mnoha pojistných škod, způsobených především přerušením provozu. Experti rovněž tvrdí, že pokud jde o tělesné škody, ty nebudou pro pojišťovny příliš vysoké.

Egyptské povstání v průběhu ledna a února, které způsobilo pád dnes již bývalého prezidenta Husního Mubaraka, by mohlo způsobit mnoho potíží zejména zahraničním společnostem. To proto, že tyto firmy nakupují pojištění pro své podnikání v této zemi.

Dramatické události z nedávné doby by totiž mohly pojišťovny nutit k tomu, aby přehodnotily ceny krytí politického rizika v těchto zemích. Uvedla to Stephen Kay ze společnosti Marsh. Dodala, že pojišťovny mohou na základě minulých událostí tvrdit, že podhodnotily rizika zejména pokud jde o cenu pojištění.

Škody, které způsobily pojišťovnám nedávné protesty v Egyptě, se odhadují na něco mezi 500 milióny dolarů a jednou miliardou dolarů. Nejvýznamnější položkou jsou škody, způsobené přerušením provozu.

Mnoho podnikatelů v Egyptě bylo přinuceno zavřít dveře svých obchodů a firem po dobu delší než jeden měsíc. Přicházeli tak o své příjmy. "Často museli zavřít své podniky poté, co jim jejich vlády nařídily opustit zemi z důvodu politického násilí," konstatovala Stephen Kay. "Pojistné smlouvy ve většině případů naštěstí zajišťují pojistné krytí," dodala.

Zajímavý je případ klienta, který provozuje nadnárodní průmyslový byznys a právě dokončil akvizici jedné společnosti v Egyptě. "Právě uprostřed ledna nám risk manažer této společnosti sdělil, že chce zahrnout svůj nový egyptský podnik do globálního pojistného programu, který chrání firmu před politickými riziky. Pojišťovna ho sice s takovou žádostí nevyhodila, ale odmítla právě teď zahrnout Egypt do globálního pojištění," konstatovala Kay.

Nadnárodní společnosti, které podnikají v Egyptě a Tunisku a maji dobré vztahy s pojišťovnami v této části světa, si dokážou obstarat pojistné krytí, dodala Stephen Kay. Pro nové klienty , které v tuto dobu hledají pojistné krytí pro své podnikání v Egyptě, to však bude znamenat, že minimálně dalších šest měsíců uslyší od pojišťoven na svou žádost o pojištění politických rizik zamítavou odpověď.

Commercial Risk Europe

 

 

Zdroj: Commercial Risk Europe

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS