Obavy i naděje firemních risk manažerů v roce 2011


			Obavy i naděje firemních risk manažerů v roce 2011
20.1.2011 Rizika

Firemní risk manažeři napříč Evropou a Severní Amerikou se připravují na změny, k nimž dojde v roce 2011. Doufají, že ekonomiky porostou stejně jako finanční trhy a jejich role bude ještě významnější, než tomu bylo dosud. Na svých stránkách to uvedl Lloyd´s.

Jonh Hurrel, který stojí v čele AIRMIC, což je asociace risk manažerů ve Velké Británii, konstatoval, že členové asociace mohou být v nadcházejícím roce mnohem užitečnější než tomu bylo dřív, mohou nést daleko víc zodpovědnosti a jejich ředitelé je budou víc zaměstnávat než tomu bylo v minulosti.

"V rámci výzkumu, který jsme provedli mezi našimi členy, jsme se zaměřili na firemní risk management," uvedl Hurrel a dodal, že významná většina dotázaných členů očekává, že bude pracovně vytížena minimálně stejně jako v loňském roce.

Scott Clark, nově jmenovaný prezident asociace risk manažerů v severní Americe (RIMS) s tímto názorem souhlasí. Upozorňuje rovněž na pokračující globalizaci ekonomiky a s tím vznikající nová rizika. Za jedno z největších považuje Clark přerušení provozu, způsobené potížemi některých významných firemních dodavatelů.

Také evropští risk manažeři pečlivě sledují změny, k nimž letos dojde a zvažují, jak to ovlivní jejich práci. Podle viceprezidenta asociace Ferma Jorge Luzziho může evropským pojišťovacím trhem otřást Solvency 2. Důvodem mohou být vysoké požadavky na minimální kapitálové vybavení pojišťoven. "Jsme znepokojeni, protože Solvency 2 může způsobit koncentraci na trhu a malé pojišťovny mohou zaniknout. To by bylo nežádoucí, protože lokální pojišťovny hrají významnou roli v diversifikaci nabídky a navíc disponují cennými lokálními znalostmi," konstatoval Luzzi, který je risk manažerem ve firmě Pirelli - světoznámé továrně na pneumatiky.

Podle Clarka je nezbytně nutné, aby pojišťovny spolupracovaly s risk manažery a vytvářeli tak v budoucnosti nové způsoby pojistného krytí. "Chceme společně s pojišťovnami vymýšlet nové finanční produkty a nabízet služby, které se budou týkat nových, vznikajících rizik a poskytnou členům RIMS strategický prostor. Je totiž mnoho možností, jak z takové spolupráce mít oboustranný benefit," dodal.

Lloyd´s

Zdroj: Lloyd´s

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články