Pařížské teroristické útoky byly nečekané; poptávka po pojištění politických rizik stoupá


			Pařížské teroristické útoky byly nečekané; poptávka po pojištění politických rizik stoupá
20.1.2015 Rizika

Nedávné teroristické útoky vedly pojišťovny po celém světě a pojišťovací makléře k zamyšlení nad krytím rizik podnikatelských subjektů. I když se některým případům nedá zabránit, zaměstnavatelé by měli přehodnotit svá bezpečnostní opatření a mít pojištění proti terorismu, pro případ cílených útoků podobné těm v Charlie Hedbo nebo útoku v košer obchodu s potravinami.

Jedním z nich je britský vyrovnávací fond Pool Re, který se specializuje na škody způsobené teroristickými činy. Pool Re byl založen během bombardování teroristické organizace IRA na počátku roku 1990, a je podpořen i státní pokladnou. Pool Re kryje také podnikatelské náklady na přerušení provozu, ale pouze tehdy, pokud došlo ke škodám na majetku. Pojišťovací makléři se tak obávají, že podniky zůstanou po takových útocích bez krytí.

Varováním může být několik individuálních i organizovaných útoků, včetně napadení pařížských novin nebo držení rukojmí útočníkem v Sydney.

Na zvyšování rizika útoku domácích extremistů nebo bojovníků, kteří se vrátili ze Sýrie a Iráku, reagují firmy přemýšlením, jak se co nejlépe bránit.

John Hurrell, výkonný ředitel společnosti Airmic (Sdružení pro řízení rizik) řekl, že náklady na ztracené podnikání vydané na teroristickou událost se týkají především velkých společností, ale mohly by mít zcela zásadní vliv na menší podniky.

Pool Re se ještě zatím nerozhodla, zda bude rozsah krytí měnit. Ještě před útoky totiž experti řešili, jak vyřešit komplexní způsob financování, přičemž britské Ministerstvo financí požadovalo pětinásobné zvýšení pojistného na oplátku za vládní zpětné krytí.

K pojištění rizik proti terorismu se vyjádřili i další společnosti. Ryan Bolton ze společnosti Aon's řekl: „Je tu ještě jeden způsob, jak se mohou nadnárodní společnosti dívat na takové teroristické útoky – jako na násilí na pracovišti nebo útok jednotlivce. Musí se také odstranit dialog, který slouží k ospravedlnění takových činností,“ řekl.

 „Lidé věci vidí i slyší; pachatelé na sociálních sítích oznamují, co se bude například kde dít. I díky tomu mohou nadnárodní společnosti dostat správné informace ve správný čas, řekl Rick Shaw, generální ředitel a zakladatel poradenské firmy na řízení rizik, Awareity.

Mike Ackerman, generální ředitel Ackerman Group LLC, která se specializuje na boj proti terorismu a snižování rizik pro nadnárodní společnosti si ale nemyslí, že by byl útok na Charlie Hedbo dobře naplánovaný. Problém terorismu tady byl celou dobu, tohle je ale nový budíček.

Také experti na terorismus, bezpečnost a politická rizika ze společnosti Willis poskytly některé obecné postřehy z teroristických útoků v Paříži.

„Problémem je takový terorismus, který není omezen na cizince, ale i na domácí obyvatelstvo,“ řekl Tim Holt, vedoucí zpravodajství Alert:24, která je dceřinou společností speciálního pohotovostního útvaru Willis Group Holdings. Holt varoval, že útoky v Paříži jsou jen rozšířením předlohy, která se vystupňovala po dobře organizovaných útocích ve Spojených státech 11. 9. 2001. Také nepředpokládá, že se v blízké budoucnosti počet útoků sníží.

„Společnostem ve Francii důrazně doporučuji dodržovat oficiální vládní pokyny, “řekl. Mezitím by měly organizace po celém světě pochopit, jaká je úroveň ohrožení.

„Politická nestabilita po celém světě i nadále roste a má za následek zvýšené obecné podvědomí mezi risk manažery i investory,“ říká Andrew Van der Born, výkonný ředitel politických a obchodních rizik ve společnosti Willis. „Poptávka po pojištění politických rizik je na vzestupu,“ řekl.

 „Evropa je už nějakou dobu na vysoké úrovni ohrožení, což znamená, že teroristický útok je velmi pravděpodobný,“ řekl James Borrie. Proto by si měly evropské společnosti uvědomovat hrozbu mezinárodního i domácího terorismu.

Většina francouzských pojišťoven má přístup do velice úspěšného sdružení GAREAT, které zajišťuje pojišťovací trh Lloyd's.

Podle blogu Tima Holta Francie silně reagovala na útoky prováděním „Vigipirate“, ústředního nástroje francouzského systému boje proti terorismu. Jedná se o stálý systém prevence a ochrany, která se vztahuje nejen na francouzské území, ale i zahraničí a zapojuje se do něj nejen stát, ale i místní organizace a občané. Posiluje ochranu řady klíčových míst jako jsou:

  • Mediální organizace
  • Velké obchody a komerční prostory
  • Doprava
  • Církevní památky
  • Školy
  • Oficiální vládní budovy

Podle vyjádření pojišťoven by si tak evropské společnosti, kupující komerční pojištění, měly být vědomy hrozby mezinárodních a domácích teroristů, a preventivně svoji společnost i zaměstnance chránit.

Zdroj: Financial Times, Business Insurance, Willis

Autor: Lenka Kospertová

Zdroj: Financial Times, Business Insurance, Willis

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články