Počítačová kriminalita stojí světovou ekonomiku devět biliónů ročně


			Počítačová kriminalita stojí světovou ekonomiku devět biliónů ročně
12.6.2014 Pojistný trh

Počítačová kriminalita stojí světovou ekonomiku zhruba 445 miliard dolarů ročně (asi devět biliónů korun) a škodí více firmám v důsledku narušování jejich duševního vlastnictví. Podle studie washingtonského Střediska pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) poškozuje kybernetická zločinnost obchod, inovace a konkurenceschopnost.

Odhad škod napáchaných počítačovou kriminalitou se pohybuje od 375 miliard po 575 miliard dolarů. Z toho jednotlivcům působí hackeři ročně ztráty asi 160 miliard dolarů. „Počítačová kriminalita je daní za inovace a zpomaluje tempo globálních inovací tím, že snižuje jejich návratnost pro vynálezce a investory,“ uvedl ke zprávě Jim Lewis z CSIS.

„Pro vyspělé země má závažné dopady na zaměstnanost,“ dodal podle agentury Reuters Lewis.

Hackeři ukradli osobní data desítkám miliónů osob

Největší ztráty z počítačové kriminality nesou největší světové ekonomiky. Spojeným státům, Číně, Japonsku a Německu ubírá kyberzločin ročně celkem až 200 miliard dolarů, odhaduje CSIS.

Ztráty spojené s krádežemi osobních informací, například čísel kreditních karet, CSIS odhaduje až na 150 miliard dolarů za rok. Hackeři ukradli osobní informace už zhruba 40 miliónům Američanů a významné narušení osobních údajů postihlo 54 miliónů lidí v Turecku, 16 miliónů v Německu a více než 20 miliónů lidí v Číně.

Jak pomůže pojištění

Vzhledem k většímu počtu útoků se pojišťuje čím dál více firem. Přesto firmy tvrdí, že jim pojištění nepokryje veškeré náklady. Hlavním problémem je vyčíslení ztrát z útoků, jelikož se jedná o nehmotné škody jako je například poškození jména značky. "Neexistuje žádný skutečný způsob, jak vyhodnotit data o tom, jaká je hodnota značky před útokem a o útoku," řekl Michael Tanenbaum, víceprezident společnosti ACE Professional Risk, součást skupiny ACE.

Také chybí údaje, díky kterým by mohly firmy zjistit, jaká je pravděpodobnost útoku. Důvodem je především to, že většina útoků se stane bez povšimnutí nebo nejsou údaje veřejně oznámeny. Riziko je vyšší, jelikož jsou útočníci stále vyspělejší a většina společností má svoje data online.

Proto se trh s pojištěním kybernetických rizik neustále vyvíjí. Například pojišťovna AIG se stala první, která rozšířila pokrytí i na fyzická rizika, jako jsou škody na majetku nebo ublížení na zdraví.

novinky.cz, Reuters, New York Times

Zdroj: novinky.cz, Reuters, New York Times

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články