Podrobný výzkum na téma řízení rizik - 1.část


			Podrobný výzkum na téma řízení rizik - 1.část
25.8.2009 Pojistný trh

V důsledku globalizace, tedy „zkracování“ vzdáleností, snižování významu hranic mezi státy, ekonomického propojování finančních organizací, investování do zahraničních akcií, díky internetu či obchodování se zámořskými destinacemi se snižují náklady na výrobu a poskytování služeb mezi kontinenty.

Toto globální propojení má však také svá úskalí, která v roce 2008 vyústila v globální ekonomickou krizi, jež byla reakcí na krize velkých ekonomik a jejich přenos do navazujících oborů napříč hranicemi států.

Řízení rizik

Řešením krizí a rizik s nimi spojených se zabývá risk management, tedy řízení rizik. Trend řízení rizik se do České republiky dostává prostřednictvím zahraničních manažerů v organizacích, působících na českém trhu. Tito manažeři s sebou přinášejí standardizované systémy řízení, ověřené standardy a metody práce a přizpůsobují je prostředí a způsobu uvažování v českých podmínkách.

Katastrofické situace se projevují u nás stejně jako v zahraničí (například povodně, sucho, kolísání cen vstupů, kolísání cen zahraničních měn, problémy bank s likviditou a bonitou úvarů, extrémistické nepokoje atd. atd.)

Důvěryhodné informace

Při zkoumání povědomí o řízení rizik v České republice bylo zjištěno, že existuje celá řada studií k tomuto tématu. Samozřejmě není studie jako studie a pokud berem v potaz ty, které proběhly pod záštitou důvěryhodných institucí, jde zhruba o čtyři z nich.

Z uvedeného vyplývá, že nejnovější dostupné studie pocházejí z roku 2006. Tři léta vývoje mohly vést k výrazným změnám v chápání významu řízení rizik mezi organizacemi v České republice, přičemž tento přirozený vývoj mohl být dále umocněn vznikem globální ekonomické krize. Z toho důvodu bylo přistoupeno k realizaci nového průzkumu, který by přinesl aktuální informace o stavu řízení rizik v České republice.

Přestože jsme již čtenáře našeho webu již se souhrnnými výsledky ankety seznámili, teď se k výsledkům výzkumu vracíme podrobněji.

Zdroj: Ing. Petra Adásková, Ing. Jiří Balcar, Ph.D.,www.rpic-vip.cz

Zdroj: RPIC-ViP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články