Pojištění proti stávce může být velmi užitečné


			Pojištění proti stávce může být velmi užitečné
16.6.2011 Rizika

Stávka… Řada manažerů či majitelů firem si právě v dnešní době musí položit otázku, zda je možné se pojistit proti ztrátám, které jim vzniknou, pokud se jejich zaměstanci kvůli dnešní stávce dopravců nedostanou na svá pracoviště.

Jak upozorňuje místopředseda Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM) Ivan Špirakus, obecně mohou nastat i jiné situace: např. stávka na železnici může ochromit odběr zboží či dodávku surovin, stávka u klíčového dodavatele či odběratele zase způsobí značné obchodní ztráty firmy v důsledku zastavení výroby...

Pro případ škody způsobené stávkou lze uzavřít pojištění. Ale pozor: pojištění nelze sjednat na stávku ve vlastní firmě, vždy musí jít o stávku v nezávislém podniku, jejíž důsledky však poškodí pojištěného.

Základem pro přípravu pojištění je důkladná analýza rizik a plán kontinuity podnikání pro případ stávky. „Na českém trhu zatím o takové pojištění nebyl mezi klienty zájem, a proto jej ani domácí pojišťovny nenabízejí“, připomíná Ivan Špirakus. “Současná situace je ale důkazem, že dosavadní sociální klid v Česku se vlivem postupující krize může rychle změnit. Řada podniků je navíc stále více závislá na svých obchodních partnerech v zahraničí a může je tedy poškodit např. stávka v dopravě na druhém konci světa“, dodává místopředseda AČPM.

Pojištění pro případ stávky lze prostřednictvím pojišťovacích makléřů uzavřít v zahraničí, například u společnosti Lloyd´s of London. I pro toto pojištění však platí, že jej nelze sjednat, pokud se již o přípravě stávky píše v novinách a škoda bezprostředně hrozí. „To by bylo stejné jako uzavírat v Praze pojištění proti povodni, když jsou již vytopené České Budějovice“, uzavírá Ivan Špirakus.

Zdroj: DŠ

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS