Pojistný podvod – druhá část


			Pojistný podvod – druhá část
20.10.2008 Pojistný trh

Silné téma… Pavel Východský - vrchní ředitel úseku interního auditu a vyšetřování v České pojišťovně - si s tímto tématem na konferenci SmithNovak poradil excelentně. V České asociaci pojišťoven Pavel Východský předsedá sekci pojistného podvodu.

„Náš trestní zákoník je jeden z nejtvrdších. Například polovina amerických států vůbec nemá pojistný podvod ve svém trestním zákoníku, protože je to v národní legislativě, nikoliv ve federální legislativě. Takže tam potom řeší pojistné podvody podle klasického podvodu a tak se dostávají do problému, že skutečná škoda musí být dokonaná a pak teprve se vymáhá. V USA se to velmi využívá v tom, že parta podvodníků chodí páchat své podvody do států, kde na to nejsou zákony a kde jsou téměř neodsouditelní,“ uvedl vrchní ředitel úvodem.

Některé pojišťovny v České republice ale mají malé týmy na vyšetřování pojistných podvodů a proto nestihnou pokrýt celou škálu pojistných podvodů, proto se zabývají jen jejich určitou částí. Obvykle to bývají auta, protože ta jsou nejvíc na očích.

Aspekty pro úspěšné vyšetřování pojistných podvodů

První podmínkou je efektivní správa dat o podezřelých a šetřených událostech a subjektech. Pokud se pojišťovna chce zabývat bojem s pojistným podvodem, musí o tom vést informace. Jednak proto, aby se dalo vyčíslit, kolik peněz takto „udělali“, ale především pro další zkoumání týchž subjektů pojištění. Ti už navždy ponesou nálepku, že už byli jednou vyšetřováni. A to je klíčová informace pro pojišťovny.

Analýza dat

Nezbytná je správná analýza existujících dat o podezřelých událostech pomocí rizikových kritérií za použití statistických metod. Pokud má pojišťovna data pouze někde uložená, je to škoda, protože když se správně implementují statistické nástroje, lze z toho dobře vytvořit model frauduletního chování klientů nebo zaměstnanců.

Noční nehody na odlehlém místě ze soboty na neděli

Co je výsledkem takových modelů?

„Měl jsem možnost hovořit s člověkem z jedné velké kanadské pojišťovny a zajímal jsem se, jak to dělají tam. Dotyčný konstatoval, že to dělají už 12 let a výsledky jsou překvapivé. Přeneseno do českých podmínek, stane-li se dopravní nehoda na odlehlém místě na Praze východ nebo západ v noci ze soboty na neděli mezi jednou a druhou hodinou, řidiči je mezi 24 a 28 lety věku a auto je zahraniční výroby, je to na 98 % podvod a nemá cenu o tom pochybovat. Stačí jen hledat důkazy,“ uvedl Východský s tím, že nejde o žádný hon na čarodějnice, ale o letitou zkušenost.

Vnitřní kontrolní systém pojišťovny

Pojišťovna by se měla prvotně zabývat tím, jak omezit vznik pojistných podvodů implementací vnitřního kontrolního systému v procesu přijímání rizika do pojištění a v procesu vyřizování škod.

Podle Východského jsou kořeny pojistného podvodu v obchodě, nikdy není začátek v likvidaci. „Jsou dvě kategorie pojistných podvodů. Klient se může stát podvodníkem mimoděk, má 10 let pojištěnou chalupu, je podpojištěn, takže dostane jen 60% náhradu. V tom okamžiku začíná klient vymýšlet, o co všechno ještě přišel. Jde o automatické navyšování škody, která se stala, aby klient dostal po odečtení amortizace vyšší plnění. Já říkám, že se někdo stává podvodníkem proti své vůli. Upřímně řečeno, to ale nejsou ty nejzásadnější podvody,“ vysvětlil Východský. To všechno na pojišťovny klienti zkouší a likvidace by je měla „odchytit“ a zamítnout.

Organizovaný pojistný podvod

Pojišťovnám utíkají podvody, do nichž jsou zapojeny organizované skupiny. Právě těm by pomohla efektivní výměna informací mezi pojišťovnami. ´

„Pojišťovny se nemohou zabývat vrtačkami, „náhodně“ zapomenutými v kufrech automobilů, ale velkými organizovanými podvody. Kdyby se například v kauze Užovka nespojilo několik pojišťoven, nepřišlo by se na podvod, který páchalo společně okolo 80 lidí a ministr Langer by neměl co prezentovat,“ konstatoval Východský. Výměna informací mezi pojišťovnami v mezích zákona je důležitá věc a to i přesto, že dva státní úřady tomu kladou velké překážky a mají strach, aby nebyla porušena práva na ochranu informací. To je sice pravda, ale stát tím současně nahrává podvodníkům. „Oni to dobře vědí a umějí toho využívat,“ uzavřel Východský.

Důležitost výměny informací na trhu

Výměna informací musí být založena na platné legislativě, zejména zákonu o pojišťovnictví, zákonu o pojistné smlouvě, trestním zákoně a dalších souvisejících normách.

Předmětem výměny by měly být informace o šetřených případech a subjektech na českém pojistném trhu.

A nejen to: také informace o spolupráci s orgány činnými v trestním řízení u šetřených případů u více pojistitelů zároveň či bezprostředně po sobě. Pojišťovny by rovněž měly sdílet informace o pokusech neoprávněného duplicitního uplatnění náhrady škody u více pojistitelů a informace o šetřených případech v rámci „otevřené“ Evropy.

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články