Pozor: Šest nejčastějších úrazů v létě


			Pozor: Šest nejčastějších úrazů v létě
2.7.2013 Rizika

Léto, a zejména to prázdninové, je tu. Ale pozor! Právě v tomto období prudce stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat obzvlášť pozor. Přikládáme i tabulku, ze které je patrné, v jakých okresech se úrazy stávají dospělým a dětem nejčastěji.

„V letních měsících a za pěkného počasí, v době letních dovolených a školních prázdnin obzvlášť, se zvyšuje koncentrace lidí v lesích, na cyklostezkách, koupalištích a dalších lokalitách sloužících k relaxaci či sportu. A právě zde je riziko vzniku úrazu největší,“ uvádí ředitelka odboru služeb klientům životního pojištění ČSOB Pojišťovny Sylva Svobodová.

Více než polovinu „letních úrazů“ tvoří šest typů poranění, kterým je ve většině případů možné zabránit prevencí. „Typickým příkladem jsou bruslaři na cyklostezce nejen bez přilby, ale i bez chráničů kolen a loktů,“ popisuje Sylva Svobodová z ČSOB Pojišťovny.

Léto také láká vyzkoušet stále se nově objevující odvážnější oddychové sportovní činnosti, kdy často může dojít k přecenění osobních možností, ztrátě odhadu a pozornosti. „Nejen dospělí se potýkají se zvýšeným výskytem, významný statistický podíl zaujímá i dospívající generace, včetně malých dětí,“ doplňuje Sylva Svobodová z ČSOB Pojišťovny.


Letních TOP 6 úrazů

Typ úrazu

Podílové zastoupení dospělí/ děti

Tržné rány a odřeniny

27% / 31%

Podvrtnutý kotník

15% / 14%

Pohmoždění dolní končetiny

14% / 12%

Pohmoždění horní končetiny

16% / 11%

Vymknuté klouby horní končetiny

10% / 11%

Podvrtnuté koleno

10% / 5%Svou roli může sehrát i územní příslušnost. S největším procentem vyjadřujícím pravděpodobnost úrazu stanuli v čele žebříčku podle okresů za uplynulý rok 2012 lidé z Českokrumlovska a Českobudějovicka. Na opačném pólu tabulky figurují lidé z okresů Mladá Boleslav a Mělník. Vyplývá to z tzv.  Indexu úrazovosti, kterým ČSOB Pojišťovna sleduje, jak se liší míra pravděpodobnosti vzniku úrazu u lidí z jednotlivých okresů republiky.

„Odpověď na otázku, proč tomu tak je, znají asi nejlépe přímo lidé v daném okrese. Z našeho úhlu pohledu je to statistická zajímavost, která poukazuje na to, že v některých okresech jsou na sebe lidé opatrnější a v jiných se zase úrazy lidem stávají častěji,“ konstatuje Sylva Svobodová z ČSOB Pojišťovny a dodává. „Vznik úrazu může nejvíce ovlivnit člověk sám svým chováním, které by mělo být co nejvíce preventivní.“

Sedm základní pravidel prevence nejčastějších letních úrazů:

- na kole, bruslích a motocyklech používejte vždy ochranné pomůcky (přilbu, chrániče…)

- neskákejte do vody, kterou neznáte

- délku běžeckých, turistických a cyklistických tras volte přiměřeně svým schopnostem (často za vznikem úrazu stojí únava)

- v lese či po horách nechoďte v delších úsecích se skloněnou hlavou nebo blízko za sebou

- věnujte pozornost technickému stavu svého kola (sjetý vzorek, povolená brzdová lanka atd.), bruslí (sjetá kolečka či brzdička) či motocyklu a koneckonců jakémukoliv dopravnímu prostředku

- buďte obezřetní při kontaktu s cizím psem, případně jinými zvířaty

- vyvarujte se konzumace alkoholických nápojů během rekreačních aktivit (kolo, brusle, koupání atd.)

Hodnoty Indexu úrazovosti (viz tab. v příloze) spočítala ČSOB Pojišťovna na základě statistik nahlášených úrazů jako podíl počtu úrazů, které se staly v daném období v příslušného okresu, a počtu životních a úrazových pojistných smluv existujících v této době v daném okrese. Hodnota 17% u lidí z Českokrumlovska za rok 2012 tak znamená, že ze sto pojištěných se úraz přihodil 17 lidem. Naproti tomu u lidí z okresu Mladá Boleslav je riziko, že se jim stane úraz podle těchto dat více než pětkrát nižší (3 úrazy na 100 pojištěných lidí).

ČSOB Pojišťovna

Zdroj: ČSOB Pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články