Pracovní úrazy se dál budou řešit postaru


			Pracovní úrazy se dál budou řešit postaru
28.3.2012 Rizika

Vláda neschválila novelu zákona o úrazovém pojištění. Na konferenci ASPAR CZ 2012 to konstatovala JUDr. Stanislava Moravcová z České pojišťovny. Novela měla umožnit přechod ze zákonného pojištění na pojištění úrazové, což by mělo zajistit, aby poškození dostávali podstatně méně peněz než tomu bylo v minulosti.

„Nemáme zákon, který by nám jasně řekl, co bude, když někdo ztratí práci, bude nezaměstnaný, ale zdravotní následky se u něj projeví dlouho po odchodu z práce,“ uvedla Moravcová. (Zákon totiž pochází ještě ze „socialistické tvůrčí dílny“ – pozn. red.). Dalším problémem je skutečnost, že v současné době nejsou úrazově pojištěny osoby samostatně výdělečně činné.

Navrhovaná novela měla zavést systém náhrady škody, takže by se v budoucnosti všem, kteří utrpěli pracovní úraz, vyplácely postupně dávky. Stanislava Moravcová potvrdila, že nový systém by měl rovněž umožnit, aby do něj vstoupily i jiné pojišťovny než dvě, které úrazy vyřizují doposud. Těmi jsou Česká pojišťovna a Kooperativa.

Nově navrhovaný systém je pro zaměstnavatele údajně velmi komplikovaný v tom, že jejich povinností by bylo hlásit každé jednotlivé přijetí nebo propuštění zaměstnance. Navíc by se data měla podle novely uchovávat 30 let.

Zdroj: DŠ

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články