Při řádění střelce v americkém Newtownu vyhaslo 28 životů

16.12.2012 Rizika

Osmadvacet mrtvých si vyžádalo řádění šíleného střelce v Newtownu v americkém státě Connecticut. Pachatel v základní školy Sandy Hook zastřelil šest dospělých a 18 dětí, další dvě zemřely po převozu do nemocnice. Mrtvý je i sám střelec, který spáchal sebevraždu. Jde o jeden z nejhorších školních masakrů v dějinách USA. Prezident Barack Obama v emotivním televizním projevu vyjádřil soustrast i podporu rodinám obětí.

Do základní školy Sandy Hook chodí děti ve věku od pěti do deseti let. Podle místních médií se nejvíc střílelo ve třídě pro nejmladší děti. Mezi mrtvými je i ředitel školy a psycholog. Střelec vypálil nejméně 100 ran, motivy jeho činu jsou stále nejasné. Na místě činu byly nalezeny tři zbraně: puška a dvě pistole (Glock a Sig Sauer).

Policie potvrdila, že na jiném místě ve městě se našla další mladíkova oběť a že jde o příbuznou střelce. Média hovoří o tom, že jde o vrahovu matku, kterou Adam Lanza zabil v jejich domě před odjezdem ke škole.

Adam Lanza byl údajně během studií na střední škole výborný student, ale spolužáci o něm říkali, že je "odtažitý". Podle některých expertů mohl trpět poruchou osobnosti. Vyrůstal přitom v bohaté čtvrti s dobře udržovanými domy a sousedy pracujícími na významných postech.

Případy střelby na školách v USA s největším počtem obětí

45 mrtvých- 18. května 1927 - Při sérii bombových atentátů v základní škole ve městě Bath v americkém státě Michigan zemřelo 45 lidí (z toho 38 dětí, dva učitelé, čtyři další dospělí a útočník) a 58 bylo zraněno.

33 mrtvých - 16. dubna 2007 - Při střelbě na Virginském polytechnickém institutu přišlo o život 32 lidí a dalších 25 bylo zraněno. Vraždil student z Jižní Koreje Čo Sung-hu, který nakonec sám spáchal sebevraždu.

17 mrtvých - 1. srpna 1966 - Pětadvacetiletý student Charles Whitman postřílel na univerzitě v texaském Austinu 16 lidí a 31 zranil, než ho zneškodnil policejní střelec. Předešlé noci zabil Whitman svou manželku a matku. První větší případ střelby na školách.

15 mrtvých - 20. dubna 1999 - Na střední škole Columbine na denverském předměstí Littleton ve státě Colorado dva maskovaní mladíci, kteří sami byli studenty téže školy, zastřelili 12 studentů a profesora, 21 dalších zranili. Útočníci poté spáchali sebevraždu.

10 mrtvých - 21. března 2005 - Deset lidí zemřelo v indiánské rezervaci Red Lake v americkém státě Minnesota. Šestnáctiletý student místní střední školy Jeff Weise zabil doma své prarodiče a pak v areálu školy zastřelil pět spolužáků, strážce, učitelku a nakonec sebe.

Zdroj: ČT24, ČTK, Reuters

Zdroj: ČT 24, Reuters

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS