Protikorupční policie zasahuje v České exportní bance


			Protikorupční policie zasahuje v České exportní bance
15.1.2014 Rizika

Policie od rána zasahuje v sídle státních společností Česká exportní banka (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), které pomáhají českých firmám s exportem.

Policisté provádí kompletní inventuru dokumentů na základě zprávy z Nejvyššího kontrolního úřadu z roku 2012, podle níž ČEB neoprávněně poskytla uvěry za 8,2 miliardy korun. Pokud by dlužníci peníze nespláceli, ztráta banky by šla na vrub státu.

Zátah pravděpodobně souvisí s půjčkami na podezřelé zahraniční projekty, z nichž některé byly podle neoficiálních informací realizovány jen částečně a některé vůbec.

Státní pojišťovna EGAP musela na konci loňského roku sáhnout do svých rezerv a vyplatit pojistky za několik neúspěšných exportních projektů z předkrizových let. Šlo celkem o čtyři miliardy korun, z toho 2,5 miliardy měly jít právě na ztráty státní České exportní banky, zbytek na státem pojištěné exportní úvěry sjednané u komerčních bank.

Největší suma z EGAPu se týkala pojištění vývozu sklářské technologie do Ruska a na Ukrajinu. Pojištěným subjektem byla státní Česká exportní banka (ČEB) a vývozcem Sklostroj Turnov. Jeden z nejproblematičtější dlužníků je rodina Sadovských, která dostala od exportní banky několik úvěrů na stavbu skláren.

E15, aktuálně.cz

Zdroj: e15, aktuálně.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články