Revoluční krok: Swiss Re pojistila pilota solárního letadla


			Revoluční krok: Swiss Re pojistila pilota solárního letadla
8.7.2013 Rizika

Bertrand Piccard je švýcarský psychiatr a psychoanalytik. V březnu 1999 uskutečnil první nonstop přelet balónem okolo zeměkoule. V této souvislosti se let bez paliva – jen na sluneční energii - zdál dalším pionýrským krokem. Tehdy se o něm jen snilo - let se však uskutečnil letos na jaře.

Dr. Piccard oslovil poprvé FERMA (Federation of European Risk management Associations, mezi členy je i český ASPAR) fórum na autosalonu v Ženevě v roce 2005. Bylo to v době, kdy ještě bylo jeho revoluční letadlo Solar Impulse ve vývoji. Nyní, v roce 2013, se Piccard opět vrací na FERMA fórum v Maastrichtu. To má již za sebou úspěšný průkopnický přelet letadlem Solar Impulse napříč Spojenými státy. Jeho letadlo je poháněné pouze sluneční energií.

Dr. Piccard je iniciátor, předseda představenstva a současně také pilot letadla Solar Impulse, které dokáže létat ve dne i v noci na solární energii. Je to velmi lehké letadlo s rozpětím křídel 72 metrů.

Jeho projev na FERMA fóru mu umožnila společnost Swiss Re Corporate Solutions, která je jediným pojistitelem jeho projektu. O svém letu bude Bertrand Piccard mluvit na konferenci FERMA, která se koná od 22. července v Bruselu.

 

Dědečka nikdo nechtěl pojistit...

Dr. Piccard, který pochází z rodiny, kde se dobrodužství dědilo, řekl: "Když můj dědeček připravoval první let do stratosféry v roce 1931, nikdo ho nechtěl pojistit. Nyní Swiss Re Corporate Solutions prokázala svůj průkopnický duch pojištěním mého experimentálního prototypu letadla. "

Z pohledu řízení rizik vysvětluje Michel Rohr, ředitel korporátní klientely švýcarské společnosti Solutions Re Corporate, že proces upisování byl „téměř“ stejný jako u jakéhokoli jiného rizika.
"První otázka vždy zní: Je to pojistitelné? Pokud ano, následuje otázka: Chceme to pojistit? Pokud ano, pak se ptáme sami sebe: Můžeme zhodnotit a ocenit rizika? Pokud si odpovíme i v tomto případě kladně, následuje další dotaz: Máme klíčové rozhodovací pravomoce? A pokud je máme, jde jen o to, kolik kapacity do toho chceme vložit," uvedl Rohr.


"V souvislosti s upisováním jsme měli jedinečný přístup k veškerým informacím , které nám umožnily získat kompletní obraz ještě před tím, než jsme učinili konečné rozhodnutí,“ dodal Rohr.

 

Lékař z rodiny dobrodruhů

Piccard se narodil se v Lausanne ve Švýcarsku v roce 1958, vystudoval medicínu se specializací na obor psychiatrie a psychoterapie.

Dobrodružství a hledání nových výzev bylo v rodině Piccardových hluboce zakořeněno. Bertrandův dědeček vyvinul přetlakovou kabinu a využil ji k prvním výzkumným letům do stratosféry. Otec Jacques Piccard využil stejného základního principu k sestrojení batyskafu – stroje, který mu umožnil proniknout do hlubin oceánů. Mladý Bertrand byl od útlého věku fascinován letectvím, především volným letem na závěsných kluzácích, a stal se šampiónem v akrobacii.

Slávu si však získal o něco později, když spolu s Brianem Jonesem uskutečnili s balónem Breitling Orbiter 3 oblet zeměkoule o délce 45 755 km, trvající 19 dnů, 21 hodin a 47 minut. Za tento úspěch obdržel Harmonovu trofej a Zlatou leteckou medaili FAI.

V roce 2003 Bertrand inicioval projekt Solar Impulse.

FERMA


Zdroj: FERMA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články