Risk velký jako olympiáda


			Risk velký jako olympiáda
11.2.2014 Rizika

Dokončované na poslední chvíli,  s původním rozpočtem překročeným několikrát a s hrozbou  terorismu budou olympijské hry v Soči také nejspíše nejrizikovějšími v historii.
Již nyní překročily náklady na uspořádání her původní rozpočet otéměř  500%,  konečná výše nákladů se odhaduje na 50 miliard dolarů, oproti 12 miliardám, které byly prezentovány v původním plánu z roku 2007.

Na včasném dokončení staveb do poslední chvíle pracovalo  více než  70 000 lidí. Představitelé ruské opozice tvrdí, že více než  30 miliard bylo z  projektu  odčerpáno díky korupci a na úplatky. Všechny tyto informace musí být noční můrou pro nově zvoleného prezidenta mezinárodního olympijského výboru, Tomase Bacha, bývalého německého olympionika a zlatého medailisty v šermu.

Ti, kteří olympijské hry pojistili ale o podrobnostech mlčí. Informace nemohou podávat, jsou vázání přísnými dohodami o důvěrnosti. Při události podobné velikosti je pravděpodobné, že jsou zapojeni všichni největší hráči na trhu.
Ještě před několika lety bylo jen pár velkých syndikátů schopno nabídnout  pojištění s odpovídajícím krytím pro takto velké mezinárodní sportovní události. Nyní jich  může být  i patnáct. Výsledkem takovéto konkurence je snížení ceny i přes riziko, případných  ztrát. Po 11. září  2001  se ceny na  nějakou dobu zvýšily, ale nyní klesly ještě níže než byly před před 11. zářím.

Upisováni rizik velkých sportovních událostí jako jsou olympijské hry se odvíjí od země, které se o pořadatelství  ucházejí. K tomu  je nutné počítat také s lokálními riziky přírodních katastrof  jako jsou zemětřesení a hurikány, politická rizika. A seznam může pokračovat, je toho hodně co do něj musí  upisovatelé zahrnout.
Kromě rizik  spojených s výstavbou a místem konání, je velkým rizikem finanční ztráta, která by  nastala pokud by z jakéhokoliv důvodu nemohla být akce uskutečněna. Velké mezinárodní sportovní organizace vlastní veškerá práva na reklamu a vysílací práva. Místnímu organizačnímu  výboru náleží zisk  ze vstupenek. to vše představuje téměř miliardu dolarů, která je v ohrožení.

Velké množství rizik, přinášejí také moderní technologie. Jen výpadek signálu představuje obrovské riziko, i krátké přerušení vysílání může znamenat obrovské ztráty.

LLoyd´s

Zdroj: LLoyd´s

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články