Rusko: Povinné pojištění pro majitele nebezpečných objektů?


			Rusko: Povinné pojištění pro majitele nebezpečných objektů?
18.1.2013 Rizika

V průběhu deseti let pojišťovny, působící v Rusku opakovaně žádaly ruské kontrolní orgány o vytvoření nového povinného pojištění, jež by bylo určené majitelům nebezpečných průmyslových nemovitostí. Pojišťovny odhadují, že v současné době jde v případě těchto firem o tržní podíl ve výši 3 miliard USD.

Nejdůležitější argument pro to, aby takový zákon vznikl, byly dvě nehody, ke kterým došlo v Šušenské elektrárně v srpnu 2009 a na dole Raspadskaja v květnu 2010. Po havárii na Šušenské elektrárně byly zničeny dva hydrogenerátory a částečně také sál, kde byly umístěny motory. Náklady na pojistná plnění dosáhly 200 mil. USD.

V Rusku existuje více než 300 000 nebezpečných průmyslových objektů a více než 30 000 čerpacích stanic a těch, které nabízejí zemní plyn v lahvích a které jsou nebezpečné pro civilisty a životní prostředí. To je předmětem zamýšleného zákona o povinném pojištění nebezpečných průmyslových nemovitostí. Jen na Sibiři toto číslo představuje přibližně 3 % z celkového počtu existujících nebezpečných zařízení v Rusku. Podle předběžných výsledků za prvních devět měsíců roku 2012 vybralo v souhrnu 57 pojišťoven předepsané pojistné ve výši  281 milionů USD.

XPRIMM

Zdroj: XPRIMM

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Povinné pojištění v Rusku

HHT,  18. 1. 2013

1. Toto povinné odpovědnostní pojištění je nutno sjednat i pro ty objekty, jež jsou dostatečně kryty mezinárodními pojistnými programy.

2. Definice nebezpečného objektu je tak široká, že se do ní "vejdou" téměř všechny objekty.

Závěr: Jedná se o elegantní opatření, primárně určené na zvýšení lokálně vybraného pojistného, tedy k ochraně a podpoře lokálního pojistného trhu.

RSS