Sesuv půdy na severovýchodě Spojených států: o riziku se vědělo


			Sesuv půdy na severovýchodě Spojených států: o riziku se vědělo
26.3.2014 Rizika

Na vysoké riziko sesuvu půdy upozornila v roce 2010 odborná zpráva, která byla pro místní úřady vypracována na základě amerického federálního zákona. Zpráva analyzovala rizika působení mnoha přírodních jevů, včetně tsunami, povodní a zemětřesení.

Zpráva sice uvádí, že do roku 2010 nebyly sesuvy půdy příčinou jediného úmrtí a v oblasti nejsou časté, (do té doby byl zaznamenán jeden velký sesuv půdy, který poškodil majetek za 30 milionů dolarů),  nicméně podrobně analyzuje rizika sesuvu a označuje desítky míst v kraji Snohomish, u kterých je nebezpečí vysoké (svahy se sklonem 33 stupňů a více).
Svah nad severním přítokem řeky Stillaguanish u malé obce Oso byl ve zprávě označen jako jeden  z těch nejnebezpečnějších.

Hlavní představitel Snohomishkého kraje, John Pennington, na úterní tiskové konferenci  oznámil,  že  svah, který se zřítil byl bezpečný a sesuv se stal naprosto nečekaně. Tvrdil také, že neštěstí nešlo nijak předejít.

"Pokud někdo říká, že jsme ve zprávě nevarovali před podobným rizikem, nemá  pravdu," reagoval na prohlášení Rob Flaner,  jeden z  hlavních autorů zprávy a  programový ředitel společnosti Tetra Tech, která zprávu vypracoval. Flaner dodává, že oblast byla označena vysokým rizikem nejen pro strmost svahu, ale také kvůli rizikovému typu podloží a půdy.

Většina domů stála na místě postiženém sesuvem po desítky let. Nicméně stavební záznamy ukazují, že některé z domů byly postaveny po roce 2006, ve kterém byl jeden masivní sesuv půdy zaznamenán. Ten nezpůsobil žádně škody, ale posunul koryto řeky o několik metrů.

Zpráva z roku 2010 se mimo jiné také zabývá počtem domů, které mohou být v oblasti sesuvem ohroženy. Uvádí, že ohroženy jsou nemovitosti  v celkové hodnotě až 1.7 miliardy dolarů.

K masivnímu sesuvu půdy došlo na severovýchodě Spojených států. Bahno zavalilo vesnici severně od Seattlu ve státě Washington. Pod nánosy skončilo více než 30 domů. Nejméně 14 lidí zemřelo a pohřešovaných je více než 176.

Až pětimetrová vrstva bahna zavalila tuto sobotu rozsáhlou oblast asi dvou a půl kilometrů čtverečních. Sesuv zablokoval i hlavní silnici a řeku, která pak zaplavila území nad sesuvem. Záchranná akce akce je velmi složitá. Hrozí, že se sesune další část svahu.

O tom, že se o nebezpečí, jaké představoval právě sesutý svah, vědělo už dříve, vypovídá například článek ze Seattle Times z roku 1967, kde kopec, ze kterého se půda sesunula, nazývají jednoduše Slide Hill neboli sklouzávající kopec.

Sesuvy půdy se vyskytují nejčastěji v lednu v době, kdy je hladina spodní vody nejvyšší. Voda je hlavní  příčinou ve většině případů sesuvů půdy, k ní se  u více  než 80 %  případů připojuje vliv člověka.

 

Obrázek:

Část mapy z dokumentu Snohomish County's 2010 "Natural Hazard Mitigation Plan Update," na které jsou červenou barvou značeny místa s největším rizikem sesuvu. 

Místo sobotního neštěstí je označeno kroužkem.

Seattle Times, Snohomish County's 2010 "Natural Hazard Mitigation Plan Update,"

Zdroj: Seattle Times

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články