Statistika Allianz varuje: říjen je měsícem nejčastějších dětských úrazů


			Statistika Allianz varuje: říjen je měsícem nejčastějších dětských úrazů
29.9.2014 Pojistný trh

Zatímco v loňském roce řešila likvidace Allianz měsíčně v průměru 757 úrazů, letos je to již 838. A to je říjen - měsíc s největším počtem úrazů, kdy se jejich počet loni blížil tisícovce, teprve za dveřmi. Nejvíce dětských úrazů se totiž stává dětem a mladistvým pojištěným u Allianz v říjnu, nejméně naopak v lednu a v únoru. Až 40 procent z nich se přihodí na hřišti, nebo při turistice. Mezi nejčastější diagnózy patří zlomeniny, vymknutí a podvrtnutí kloubů, tržné i řezné rány a popáleniny.

„Bez ohledu na roční období eviduje Allianz nejvíce zranění dětí během rekreačních činností – při sportovních aktivitách – hlavně z fotbalu, košíkové a tenisu, dále při turistice, na kroužcích a při volné zábavě se stane až 40 procent z celkového počtu těchto událostí. Úrazy, které vzniknou přímo ve škole, představují 17 procent a přibližně 7 procent se jich stane v dopravě - při přecházení vozovky, nebo jízdě na kole po silnici,“ vypočítává Hana Páleníková, vedoucí likvidace pojistných událostí osob v Allianz pojišťovně.

Jeden z neobvyklých úrazů vznikl loni tím, že tatínek vzal svého 14letého syna na podzimní lov ryb k pískovému jezeru ve středních Čechách. Aby ráno mohli vyrazit k vodě brzy, chtěli přespat na místě v autě. Večer již byla tma, tak si na připravení noclehu zapálili svíčku. Ta však otci vypadla z rukou tak nešikovně, že vmžiku vzplanul spacák a začaly hořet i sedačky. Než tatínek našel hasicí přístroj, vybuchl spray proti komárům. Synek byl s  poleptáním ošetřen v nemocnici a ze svého zranění se léčil dva týdny. Druhým byl pražský středoškolák, který si o loňských podzimních prázdninách udělal snídani k televizi do postele. Když si z nočního stolku chtěl podat uvařený čaj, ouško hrnku mu v prstech uklouzlo a vařící obsah si vylil na krk a hrudník. V posteli prý už snídat nebude…

Další malá „kuchařka“ si strouhala salátovou okurku, a jak uvedla její maminka do hlášení úrazu, zelenina prý ubývala rychleji, než dcera předpokládala, takže si ustrouhla bříško prstu. „Průměrná doba léčby dětských poranění se pohybuje mezi 10 – 20 dny, ale může trvat i několik měsíců – nejdelší a nejnákladnější jsou zranění, která se hojí s komplikacemi, nebo dokonce končí trvalými následky,“ doplňuje Páleníková.

Počet úrazů má stoupající tendenci s narůstajícím věkem dítěte. Například desetileté děti se zraní téměř třikrát častěji, než tříleté, ale úplně nejvíc úrazů se stává dětem mezi 12. a 15. rokem, které již příliš nedají na varování rodičů, pohybují se častěji mimo domov bez dozoru a také hojně sportují. Ve statistikách jednoznačně v počtu zranění vedou chlapci, dívky jsou opatrnější a méně riskují.

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články