Studie Allianz centra pro technologie odmítá odebírání řidičáků starším lidem


			Studie Allianz centra pro technologie odmítá odebírání řidičáků starším lidem
16.8.2012 Pojistný trh

Allianz centrum pro technologie (AZT) se ve své aktuální studii zaměřilo na četnost dopravních nehod u starších lidí. Zjistilo, že zatímco výskyt dopravních nehod u řidičů ve věku 65 let a více není o nic vyšší, než v jiných věkových kategoriích, skokově se zvyšuje právě od 75 let, což dokazují i statistiky Allianz pojišťovny v Česku.

"Zpočátku starší lidé kompenzují ztrátu svých fyzických sil větší zkušeností za volantem či opatrným stylem jízdy," říká Christoph Lauterwasser, generální ředitel AZT. V důsledku toho počet nehod zaviněných staršími řidiči zůstává hluboko pod průměrem počtu nehod způsobených naopak velmi mladými šoféry. Od 75 let se však nápadně začínají řidičské chyby kumulovat a skupina řidičů nad tuto věkovou kategorii má o 45 % vyšší riziko, že způsobí nehodu, než jejich o několik let mladší senioři. Do roku 2050 bude každému pátému člověku v zemích vyspělé Evropy přes 75 let a tím, jak se prodlužuje průměrná délka života, zvyšuje se i počet starších osob v provozu. A ten se stále častěji odehrává ve velkých městech. Podle odborníků z OSN se do roku 2050 rozroste světová populace o další 2,3 miliardy lidí a většina z nich, 67 procent bude žít ve velkoměstech.

"Je jasné, že téma bezpečnosti silničního provozu je ve stárnoucí společnosti stále významnější. Ale pro kvalitu života i ve stáří je důležité zůstat mobilní, i když lidský zrak, sluch, flexibilita a reakce se pomalu začínají zhoršovat," vysvětluje Brigitte Miksa, odbornice na demografii Allianz.

Bezpečnější jízda i ve stáří? Řešením jsou technologie v autě

Nové technologie vozidel (tzv. asistenční systémy) mohou usnadnit řízení zejména starším lidem, a tím jim umožnit bezpečnější jízdu i v pokročilejším věku. Výzkumné středisko Allianz podporuje rozvoj těchto systémů a pravidelně analyzuje jejich účinnost.

Aktuálně existují čtyři asistenční systémy, jež jsou stále ještě vyvíjeny a analyzovány: "Aktivní brzdový asistent", "Pomoc na křižovatkách", "Bezpečnost pro chodce a cyklisty" a "Integrovaný boční controller", které usnadňují řízení a rozhodování. Některé dokonce podle stylu jízdy rozpoznají únavu řidiče a vyšlou varovný signál, nebo pracují s údaji o rychlosti, směru a pozici okolních vozidel a motocyklů a řidiče s předstihem varují.

Christoph Lauterwasser hledí do budoucnosti: "Kdyby byl každý vůz vybaven asistenčními systémy, dalo by se předejít minimálně polovině všech nehod se zraněním, nebo jejich následky by mohly být výrazně sníženy." Při vývoji asistenčních systémů je věnována zvláštní pozornost tomu, aby byly snadno použitelné a jejich displej dobře čitelný. V opačném případě totiž nebudou seniory přijaty.

Mobilita ve stáří - důležitý faktor kvality života

Mobilita ve stáří znamená být schopen účastnit se společenských aktivit a podílet se na životě společnosti. Podle studie AZT, je to právě auto, které splňuje potřeby seniorů v individuální mobilitě, protože dvě třetiny všech dopravních přesunů seniorů se dějí právě autem. Mnohé země reagují na zvyšující se počet starších lidí na silnici tím, že zavádí přísnější požadavky na zdravotní prohlídky, jako nedílnou součást prodloužení řidičského oprávnění. Nicméně výzkumníci nehod z Allianz centra pro technologie odmítají povinná lékařská vyšetření a speciální zdravotní testy. "Dobrovolné zdravotní prohlídky samozřejmě podporujeme a doporučujeme," říká Lauterwasser. "Ale ve stáří jako takovém nevidíme dostatečný důvod k omezení práva lidí na řízení vozidla, nebo dokonce aby vedlo k odebírání řidičského oprávnění."

I tuzemští zákonodárci nyní jednají o tom, že řidiči neprofesionálové by měli povinnost absolvovat povinnou lékařskou prohlídku až v 68 letech a přezkoumání zdravotní způsobilosti v 60 a 65 letech by mohlo být zrušeno. Tvůrci novely silničního zákona odůvodnili tento návrh prodlužováním věku odchodu do důchodu.

Top 7 tipů dopravních expertů z výzkumného centra Allianz pro zvýšení bezpečnosti nejen seniorů na silnici


• Poraďte se s lékařem nejen o termínu povinných prohlídek, ale vždy, pokud se již necítíte za volantem jisti. Váš lékař vám může vysvětlit i nebezpečí vedlejších účinků léků, které aktuálně užíváte, stejně jako provést vyšetření zraku a sluchu.


• Mezi staršími lidmi existují určité rizikové skupiny, které jsou ohroženy demencí nebo Alzheimerovou chorobou. Tito jedinci by určitě měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud by chtěli řídit automobil.


• Vyhněte se jízdě ve velmi obtížných podmínkách, např. v šeru či tmě, dešti, na náledí nebo v dopravní špičce.


• Únava je hlavní příčinou mnoha vážných nehod. Takže nezapomeňte na delších cestách naplánovat dostatek přestávek, anebo částečně využít alternativní přepravy, například služeb železnice a přemístit se místo po silnici i s vozem na vagonu vlaku.


• Specializované nebo opakovací školení řidičů vám pomůže lépe posoudit chování vozu v obtížných situacích, lze si jej natrénovat například v kurzech bezpečné jízdy, či ve „školách smyku“, které pořádají tuzemské autodromy, či autokluby.


• Pokud si budete kupovat nové auto, ptejte se po asistenčních systémech, které mohou pomoci při řešení obtížných situací. V každém případě jsou určité typy aut vhodnější pro starší lidi.


• "Nejzranitelnější" účastníci silničního provozu, chodci a cyklisté a nemusí to být pouze senioři, by se měli před cestou ujistit, že jsou dostatečně viditelní a udělat pro to vše - nosit světlé a reflexní oblečení, mít očištěná světla a odrazky na kole…

Allianz


Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články