Tour de France 2014: jak pojistit profesionálního jezdce


			Tour de France 2014: jak pojistit profesionálního jezdce
27.7.2014 Rizika

Kolotoč kolem Tour de France je obrovským byznysem, nejen pro organizátory, sponzory a televizní společnosti, ale také pro ty, kdo zajišťuji pojištění celého podniku a závodních týmů. Kromě pojištění, která jsou běžná pro případ takto velké sportovní události, je asi největší výzvou pojištění samotných cyklistů.

Jak pojistit profesionálního cyklistu

Profesionální  cyklistika je velmi  náročný  způsob obživy. Jezdci  tráví na kole až pět hodin  denně  - ať už v tréninku, nebo při závodě,  v každém počasí, s neustálou hrozbou pádu. Musí si kontrolovat váhu a k tomu jsou vystaveni neustálému tlaku na udržení výkonnosti.

Výše platu profesionálního cyklisty je většinou garantována na určitou dobu – například na tři měsíce. Pokud cyklista nemůže podávat očekávané výkony, nebo je vyřazený ze závodů v důsledku zranění na více než  6 měsíců, není výjimkou, že s ním jeho tým zruší kontrakt. Na druhé straně se výdělky profesionálních cyklistů, kteří se pohybují na nejvyšší úrovni dají srovnávat s příjmy slavných hráčů fotbalu.

Pády jsou  největším strašákem

Už  na začátku  letošní Tour de France  musel po pádech vzdát obhájce titulu Chris Froome a také Andy Schleck, vítěz z roku 2010. Hned v první etapě skončila Tour pro bývalého mistra světa Marka Cavendishe. Čtyřnásobný časovkářský mistr světa Fabian Cancellara pak v průběhu závodu odstoupil a pád se nevyhnul ani dvojnásobnému šampionovi Tour Albertu Contadorovi.

Nebezpečí  pádu číhá neustále, při náročných technických etapách, na mokrém asfaltu ale i při  hromadných dojezdech etap.

Jak uvádí Peter Thompson, specialista  ze společnosti Beazley , jezdci  nejčastěji pojišťují pro případ ztráty nebo výpadky příjmu a  krytí nákladů spojených s léčením a  rehabilitací.

Většina  závodníků má samozřejmě pojištění individuálně přizpůsobené jejich  požadavkům. Upisovatelé musí vzít úvahu historii zranění každého jezdce a musí správně určit výjimky pojistného krytí.

Pojištění pro případ zranění, které způsobí konec kariéry je proto upisovatele dvojnásob  náročné, Musí  zvážit  veškeré potencionální budoucí  příjmy jezdce, a také jaká  část těchto příjmů bude pouze ze závodních aktivit.

K tomu Tomson  poznamenává: „Je nutné vzít v úvahu také variantu, kdy je pojistná  částka hodně vysoká a pro jezdce se  stane „pokušením“ - ukončení kariéry se může zdát výhodnější, než návrat k závodění.“

Doping

Velkým tématem v profesionální  cyklistice je doping, dopingové aféry jsou v tomto sportu dlouhodobě velkým problémem.

Případě prokázaného použití dopingu je pojištění neplatné a pokud by byla vyplacena pojistná  částka, musí být vrácena.  Jezdci  podepisují  čestná prohlášení a pokud se ukáže, že  jezdec neříká pravdu a je mu doping prokázán, nemůže mu být pojistná částka vyplacena. 

Skoro se zdá, že pojistit vrcholového cyklistu je nemožné . „Při podrobném pohledu na jakýkoliv profesionální sport, všude objevíte podobná rizika. Kvalita pojištění pak záleží  na zkušenostech a profesionalitě upisovatele“ Říká na závěr Peter Thomson.

lloyds.com

Zdroj: LLoyd´s

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články