Trh s pojištěním dronů dosáhne v roce 2020 hodnoty miliardy dolarů


			Trh s pojištěním dronů dosáhne v roce 2020 hodnoty miliardy dolarů

Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS), specialista na pojištění létajících strojů zveřejnila zprávu detailně popisující působení bezpilotních leteckých strojů, běžně známých jako drony, na pojistný a letecký průmysl v USA.

Podle zprávy by okolo roku 2020 mohl globální trh s pojištěním dronů dosáhnout hodnoty jedné miliardy dolarů. Tedy 24 miliard korun.

Studie, vypracovaná AGCS nese název „Rise of the Drones: Managing the Unique Risks Associated with Unmanned Aircraft Systems“, tedy „Vzestup Dronů: řízení nových rizik spojených s bezpilotními leteckými stroji“. Jak se technologie zdokonaluje a drony se stávají menšími a levnějšími, předpokládá Allianz brzký boom v počtu dronů brázdících oblohu.

Data z americké Federální letecké správy (FAA) předpovídají, že na konci roku 2016 zde bude jen ve Spojených státech na 600 000 dronů určených ke komerčnímu použití. Což je tři krát více, než registrovaných letadel řízených lidmi.

FAA rovněž odhaduje, že pro rekreační použití je na americkém trhu dalších 1,9 milionů dronů.

Typy_dronu

Drony mohou být velmi užitečné. Ať už ve filmovém průmyslu, je možné s nimi monitorovat nepřístupné nebo nebezpečné oblasti, zkoumat například střechy budov, či hladících věží. Rovněž se dají použít k posuzování, oceňování budov nebo při likvidacích pojistných událostí, jako byla například exploze skladiště Tianjin v roce 2015.

 

Generali použilo dron při likvidaci pojistné události na Václavském náměstí

Rychlé rozšíření dronů však přináší zcela nová rizika, jako je kolize ve vzduchu, ztráta kontroly nad zařízením, případně způsobení újmy na zdraví při pádu či letu dronu.

Registrujeme násobné množství incidentů, kdy došlo ke kolizi dronu a byl poškozen cizí majetek, dron, nebo i zraněn člověk,“ uvádí ve zprávě Van Meter, Vedoucí AGCS.

Přitom i menší dron může způsobit škody v řádu milionů dolarů. Například kolizí s motorem menších letadel, způsobením závady na elektrickém vedení a podobně. Ohledně těchto strojů jsou zde rovněž obavy kvůli teroristickým útokům, které by mohly zasáhnout klíčové infrastrukturní body, jako jsou elektrárny. 

Pojištění dronů velmi rychle roste a zdokonaluje se, aby dokázalo pokrýt široké množství rizik. Toto nové odvětví si rovněž žádá vytvoření nových regulatorních předpisů, které by jasně charakterizovaly, k čemu a jak se mohou drony používat, podobně jako tomu je v automobilovém průmyslu, i piloti dronů by měli projít standardizovaným tréninkem zakončeným zkouškou a certifikací. Uvádí zpráva AGCS.

Jen ve Spojených státech očekává AGCS zvýšení hodnoty trhu s pojištěním dronů do roku 2020 na 500 milionů dolarů. Celosvětově očekává nárůst na jednu miliardu dolarů.

V České republice zatím nabízí povinné ručení a havarijní pojištění dronů pouze Allianz pojišťovna a ČSOB pojišťovna.        

Allianz nabízí pojištění dronů nejen majitelům komerčně využívaných strojů, kde je povinné pro všechny, ale i těm, kteří je používají čistě pro rekreaci. V této kategorii je zatím pojištění povinné jen v případě, že dron váží více než 20 kg. 

Zdroj: insurancebusinessmag.com

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články