Tropická bouře Isaac se blíží k americkému pobřeží


			Tropická bouře Isaac se blíží k americkému pobřeží
27.8.2012 Rizika

Americké státy Louisiana, Mississippi a Alabama vyhlásily v noci stav nouze kvůli blížící se a sílící tropické bouři Isaac v Mexickém zálivu. Pohotovost už v neděli vyhlásila Florida, jejíž jižní pobřeží už začaly bičovat vichry bouře. Isaac by prý mohl brzy začít sužovat i New Orleans, který se ještě zcela nezotavil z řádění hurikánu Katrina.

Guvernéři ohrožených států nařídili povinnou evakuaci v některých oblastech. Obyvatele vyzvali, aby si udělali zásoby vody, trvanlivých potravin, hygienických potřeb, oblečení a léků. Střed bouře Isaac byl před půlnocí asi 90 kilometrů od Key Westu na Floridě a živel byl provázen vichry o rychlosti kolem 100 kilometrů v hodině. Floridské úřady se obávají záplav.

Na pobřeží Spojených států by podle meteorologů mohl ničivý živel udeřit někde mezi severozápadní částí Floridy a New Orleansem ve středu. Očekává se přitom, že v tu dobu již bude mít sílu hurikánu druhého stupně na pětibodové Saffirově-Simpsonově stupnici s vichry o rychlosti kolem 160 kilometrů v hodině.

Hlavním protivníkem Mitta Romneyho usilujícího v nastávajících volbách o šéfovské křeslo v Bílém domě není nyní Barack Obama, ale tropická bouře Isaac. Republikáni totiž pořádají sjezd v Tampě a museli ho zatím o den odložit. Romney má, jak sám tvrdí, pronést na politické sešlosti své partraje nejdůležitější projev ve svém životě. Bouře má sice zasáhnout Tampu jen okrajově, ale i tak sjezd republikánů negativně zasáhne. Například část delegátů zůstala doma a do Tampy nepojede.

Bouře Isaac se stane nejspíš hurikánem asi za den, uvedlo v noci americké Národní centrum pro hurikány (NHC).

Ve stejné době před sedmi lety zasáhl hurikán Katrina oblast New Orleansu, kde zabil více než 1800 lidí a způsobil škody dosahující miliard dolarů. Bouře Isaac již v neděli pustošila Haiti, kde zabila nejméně sedm lidí.

Americká vláda a ropné a plynařské společnosti začaly narychlo evakuovat plošiny a další zařízení v Mexickém zálivu. Americké úřady odhadly, že se tak sníží o asi 24 procent produkce ropy a o osm procent produkce zemního plynu.

ČT24

Zdroj: ČT24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS