Tunisko odstrašuje turisty. Cestovní kanceláře nabízejí náhradní destinace


			Tunisko odstrašuje turisty. Cestovní kanceláře nabízejí náhradní destinace
29.6.2015 Rizika

Páteční teroristický útok v Tunisku, který se stal v pobřežním letovisku u města Súsa, si vyžádal životy nejméně 39 lidí. K útoku došlo na pláži u hotelového komplexu, kam se ozbrojený atentátník (na snímku, který zveřejnil portál new.sky.com) dostal podle očitých svědků po vodě a následně začal střílet do turistů. Podívali jsme se na to, jak reagují na tyto události cestovní kanceláře.

Vloni 20 tisíc Slováků, dnes obavy

Tunisko je z pohledu slovenských turistů sedmou nejnavštěvovanější destinací. Vloni ho navštívilo více než dva tisíce Slováků. Slovenská asociace cestovních kanceláří a cestovních agentur (SACKA) zatím nemá informace, že by rekreanti masivně rušili zájezdy do Tuniska. Pro TASR to řekl generální sekretář asociace Ivan Schwarz. SACKA sdružuje více než sto cestovních kanceláří (CK) a asi 60 cestovních agentur.

„Některé cestovní kanceláře zrušili zájezdy na nejbližší termíny, jiné zase nabízejí bezplatné přebookavání letenek do jiných destinací. Je to individuální věc každé cestovky, klient by se měl informovat přímo u té své,“ uvedl.

Cestovní kanceláře vyhodnocují bezpečnostní riziko

Cestovní kanceláře podle Schwarze v zemi vyhodnocují bezpečnostní riziko a na základě toho budou přijímat další opatření. „Ty se mohou změnit například do rušení zájezdů, kde bude mít klient právo na vrácení peněz v plné výši,“ vysvětlil.

Podle sekretáře asociace ale rekreanti nemají momentálně právní nárok na to, aby "kvůli těmto událostem" jednostranně odstupovali od smlouvy bez storno poplatků. Dodal, že cestovní kanceláře přijmou opatření s ohledem na maximální bezpečnost a ještě je „příliš krátký čas na to, aby se situace generalizovala.“

Hledají se možnosti dřívějších odletů ze země

Počet Slováků, kteří tráví dovolenou v Tunisku prostřednictvím cestovní kanceláře Satur Travel, je 84 (68 v letovisku Sousse a 16 v letovisku Mahdia).

„Nejbližší hotel CK SATUR se od místa neštěstí nachází 20 minut cesty autem a letovisko Mahdia je 1,5 hodiny cesty autem. Pro všechny klienty, kteří od našeho delegáta požadují předčasný návrat z dovolené, hledáme aktuální možnost letů, které by naše klienty mohly v nejbližších dnech dopravit zpět na Slovensko,“ řekla Jana Zedníková, marketingová ředitelka cestovní kanceláře.  

Někde ruší lety do Tuniska na celou sezónu

Na základě událostí, které se v pátek 26. června v Tunisu událi, ruší některé cestovní kanceláře s okamžitou platností všechny lety do Tuniska, a to nejen na nejbližší termíny, ale na celou letní sezónu. Pokud má klient dovolenou do této země zakoupenu, nabízejí zpravidla možnost přebookování dovolené do jiné destinace se zachováním slev.

Nejbližší zájezd do Tuniska ruší Tatratour, stejně se vyjadřují i další cestovní kanceláře, Tip travel, Seveca a Koala Tours. Zákazníkům nabízejí dovolenou v jiné zemi. Všechny uvádějí, že situaci v Tunisku nadále monitorují a zůstávají v nepřetržitém kontaktu s delegáty i klienty, kteří se nacházejí na dovolené.

Vládní speciál dnes dopravil zpět 225 turistů

Vládní speciál včera podvečer dopravil z tuniského Monastiru na bratislavské letiště M. R. Štefánika dalších 109 slovenských turistů. Ti se rozhodli pro události v Tunisku ukončit pobyt u moře předčasně, ještě před skončením řádného turnusu.

Speciál dnes krátce po půlnoci dopravil první skupinu 116 slovenských rekreantů. "Z původních zájemců o předčasný návrat tímto druhým letem se nakonec čtyři rozhodli v Tunisku zůstat do konce řádného turnusu,“ informoval TASR mluvčí ministerstva zahraničních věcí Peter Stano.

V registračním systému slovenského rezortu diplomacie je aktuálně zaregistrovaných 151 lidí, kteří se v současnosti mohou v Tunisku nacházet. „Z naší komunikace s cestovními kancelářemi ale vyplývá, že se tu rekreuje více než 600 Slováků. Nevylučujeme, že toto číslo může být vyšší,“ uzavřel Stano.

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články