Úspěšná akce proti somálským pirátům


			Úspěšná akce proti somálským pirátům
21.1.2011 Rizika

Jihokorejské námořní komando osvobodilo v Arabském moři loď, kterou unesli somálští piráti. Osm únosců při tom vojáci zabili. Při akci byl postřelen i kapitán zajaté jihokorejské chemické lodi. Zbývající posádka lodi je ale v pořádku. Námořnictvo Jižní Koreje je součástí mezinárodní protipirátské patroly, která v oblasti působí. 

Piráti unesli loď v sobotu, když byla na cestě ze Spojených arabských emirátů na Srí Lanku. Na palubě bylo 8 Korejců, 11 Barmánců a dva Indonésané.

Jihokorejská protipirátská mise, která v oblasti působí, okamžitě po únosu zahájila pátrání. Od soboty zajaté plavidlo Jihokorejci sledovali, v pátek nad ránem se pak rozhodli podniknout záchrannou akci. 

Využili k tomu chvilku, kdy se piráti chystali na další akci a opustili unesené plavidlo, aby mohli zaútočit proti jiné lodi. To se jim ale nevyplatilo. Jihokorejci okamžitě zahájili útok. Kapitán lodi byl postřelen. Při přestřelce zemřelo osm pirátů, pět jich Jihokorejci zadrželi. 

Námořní lupiči i přes přítomnost mezinárodních flotil napadají lodě v Adenském zálivu i v Indickém oceánu. Na výkupném za unesená plavidla inkasují ročně miliony dolarů. Podle statistiky Reuters zadržují v současnosti 29 větších plavidel s více než 700 námořníky.

Na ohrožení piráty reagovaly pojišťovny tím, že zvyšovaly pojistné sazby pro pojištění lodí, směřujících do Adenského zálivu.

Reuters, BBC

Zdroj: Reuters, BBC

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS