V Německu lze snadno porovnávat ceny za pojištění nemovitosti


			V Německu lze snadno porovnávat ceny za pojištění nemovitosti
31.1.2011 Rizika

Možná vás překvapí, že jen malá část německých občanů má pojištěný svůj dům nebo domácnost. Mimo jiné i proto provedl německý internetový portál Check24 porovnání aktuálních cen tohoto produktu. Snaží se tím dokázat, že ceny pojištění se pohybují od 100 do 200 eur ročně. To by měl každý majitel domu finančně unést.

Vzkaz, vyslaný majitelům nemovitostí, se týká následků v případech, že dům není pojištěn. Finanční dopady přírodních katastrof, jaké Evropu navštěvují stále častěji, totiž mohou být pro majitele nemovitosti velmi dramatické.

Výsledkem výzkumu, který provedla společnost Immobilienscout24 mezi 1 051 dotázanými, je zjištění, že tři čtvrtiny Němců mají strach z řádění živlů. Skoro polovina se obává v této souvislosti o svůj dům nebo domácnost.


Domy pojistitelné i nepojistitelné

Pojištění domu nebo domácnosti pro případ všech druhů živelních škod není v Německu automaticky součástí každé pojistné smlouvy.

Klient má ve smlouvě předvyplněné riziko ohně a úderu blesku, v druhé části pak může zakliknout bouři a kroupy a v té třetí vodu z vodovodu. Teprve potom následuje riziko živelných pohrom.

Míněny jsou přírodní katastrofy jako je záplava, přívalový déšť, zpětný příval vody potrubím, zemětřesení, pokles nebo sesuv půdy, tíha sněhu, laviny nebo únik popílku následkem sopečné činnnosti, všechna tato nebezpečí mohou být pojištěna dohromady a mohou se stát součástí základního pojištění.

Ale jen 26 % domů je u německých sousedů pojištěno pro případ škod, způsobených řáděním živlů. V případě domácností je jich pojištěno ještě méně - jen 15 %. Přitom většina domů (okolo 98,5 %) patří mezi ty, které jsou pojistitelné.

Pro případ pojištění proti škodám, způsobeným živly si totiž německé pojišťovny vytvořily tzv. ZÜRS (Zonierungsystem für Überschwemmung, Rückstau und Starkregen) - systém zón pro případ záplavy, zpětného vzdutí vody a přívalového deště.

Regiony jsou podle nebezpečí živelných škod rozděleny do kategorií ZÜRS 1 až ZÜRS 3. Pojištění pro oblasti zařazené do jedničky a dvojky je možné pořídit již za cenu okolo 100 eur. V zóně 3 je pojištění přece jen dražší, přijde na částku od 200 eur.


Vybrat si lze z několika pojišťoven

Příklad: pojištění domu, který byl postaven v roce 2010, jeho cena je 300 000 eur, má 150 metrů čtverečních a není podsklepený, se pohybuje od 152,44 eur do 203,25 eur. Pojištění platí pro oheň a úder blesku, pro bouři a kroupy a pro škody, způsobené vodou z vodovodu.

Škody, způsobené živly, nejsou v tomto případě pojištěny. Jak jsme již uvedli, lze si je připojistit.

Spoluúčast není žádná, platby jsou roční.

Na zmíněném srovnávači si lze vybrat ze sedmi pojišťoven, které se liší nejen cenově, ale i udělením vnitřního "auditu". Ten se pohybuje u jednotlivých pojišťoven (většinou lokálních) od jedné do tří hvězdiček.

VersicherungsJournal

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS