Velikonoce jsou tu, pozor na opilé řidiče, ale i cyklisty a chodce


			Velikonoce jsou tu, pozor na opilé řidiče, ale i cyklisty a chodce
26.3.2013 Rizika

Nejen malovaná vajíčka, pomlázka zdobená pentličkami, ale i alkohol je v Čechách běžnou součástí oslav velikonočních svátků. Neměl by však být součástí silničního provozu. Bohužel, jak potvrzují statistiky ČSOB Pojišťovny i Policie České republiky, riziko střetu s opilým řidičem nebo i cyklistou či chodcem o Velikonocích pravidelně prudce narůstá.

„Alkohol za volant nepatří v žádném dni v roce, ale není tajemstvím, že v období Velikonoc je zhruba dvakrát větší pravděpodobnost, že ve vozidle, které způsobilo nehodu, sedí podnapilý řidič,“ uvedl Jaroslav Král, ředitel odboru pojištění vozidel ČSOB Pojišťovny.

Řidiči motorových vozidel ovšem nejsou zdaleka jedinými účastníky silničního provozu, kteří se v tomto období pohybují na silnicích a v jejich blízkosti s alkoholem v krvi. Patří mezi ně cyklisté, ale i chodci. „I zodpovědní řidiči, kteří se chystají vyrazit na letošní prodloužený velikonoční víkend, by proto měli věnovat řízení zvýšenou pozornost a více než kdy jindy si pečlivě všímat svého okolí, zvláště v neděli a pondělí,“ doporučil Jaroslav Král z ČSOB Pojišťovny.

Alkohol za volantem je celoročním problémem. V uplynulém roce došlo podle statistik Policie ČR pod vlivem alkoholu k 4 974 nehodám, což je o 268 nehod méně než v roce 2011. Z regionálního pohledu se alkohol při kontrole po nehodě objevoval nejčastěji v krvi řidičů ze Středočeského kraje, a to celkem v 622 případech. Na opačné straně této beztak nelichotivé statistiky skončili se 148 případy motoristé z Karlovarského kraje.


Nehody pod vlivem alkoholu v roce 2012 podle krajů (zdroj: statistiky Policie ČR)

Kraj - Počet nehod

Středočeský 622

Moravskoslezský 599

Praha 480

Jihomoravský 479

Ústecký 395

Olomoucký 329

Plzeňský 279


Kraj - Počet nehod

Pardubický 321

Zlínský 318

Královéhradecký 294

Liberecký 279

Jihočeský 240

Vysočina 191

 

Zdroj: ČSOB Pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS