Vlastník těžební plošiny Deepwater Horizon zaplatí pokutu 1,4 mld. USD


			Vlastník těžební plošiny Deepwater Horizon zaplatí pokutu 1,4 mld. USD
7.1.2013 Rizika

Společnost Transocean zaplatí americké vládě za svou roli při úniku ropy do Mexického zálivu z roku 2010 celkem 1,4 miliardy dolarů. Společnost Transocean vlastnila plošinu Deepwater Horizon, s níž britský koncern BP pracoval na vrtu Macondo a která v dubnu 2010 explodovala a způsobila největší ekologickou havárii v dějinách USA.

Z celkové pokuty je jedna miliarda určena k urovnání civilní žaloby a zbytkem zaplatí firma stažení trestní žaloby. Transocean si na náklady spojené s havárií už odložila 1,95 miliardy dolarů, z toho 1,5 miliardy dolarů na dohodu s ministerstvem spravedlnosti.

Dohodu ještě musí schválit federální soud. Většina z peněz, které firma vládě během určených dvou let zaplatí, půjde na financování projektů obnovy přírody.

Exploze Deepwater Horizon zabila 11 dělníků a z vrtu v hloubce 1 500 metrů pak unikala ropa až do července. Celkem uniklo na 800 milionů litrů ropy, která zamořila pobřeží USA od Texasu po Floridu. Byla to nejhorší ekologická havárie v dějinách Spojených států.

Koncern BP už kvůli havárii přistoupil na to, že zaplatí vládě v rámci urovnání trestní žaloby rekordní pokutu 4,5 miliardy dolarů. Minulý měsíc soud v New Orleansu definitivně potvrdil dohodu o odškodnění, v němž BP zaplatí zhruba 100 000 soukromníkům a firmám postiženým únikem ropy 7,8 miliardy dolarů. Společnost ale stále čelí civilní žalobě ze strany americké federální vlády i států, které ropná havárie zasáhla.

ČT 24, RIMS

Zdroj: ČT 24, RIMS

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články