Vrak lodi Costa Concordia se bude zřejmě zvedat až do rána


			Vrak lodi Costa Concordia se bude zřejmě zvedat až do rána
16.9.2013 Rizika

Vyzvedávání vraku luxusní lodi Costa Concordia, která u toskánského ostrova Giglio ztroskotala loni v lednu, nabírá zpoždění. Operace zřejmě potrvá až do úterního rána. Krátce po poledni se již odborníkům podařilo plavidlo uvolnit z útesu u ostrova a dosud skrytá část vraku se centimetr po centimetru vynořuje. Pouhým okem už lze vidět několik metrů zrezivělé Concordie - úhel sklonu se zmírnil o 10 stupňů.

Unikátní námořní operace měla začít už v 6:00 SELČ, noční bouře ale přerušily přípravy, a práce tak odstartovaly až o tři hodiny později. Po dvou hodinách už bylo z fotografií zřejmé, že se dosud skrytá část vraku po centimetrech vynořuje nad hladinu moře. Napřimování lodi je už viditelné i pouhým okem, protože z vody vystoupila o několik metrů. Narovnávání lodi mělo podle odhadů zabrat deset až 12 hodin, nakonec ale potrvá o několik hodin déle.

Šéf civilní ochrany Franco Gabrielli už na tiskové konferenci potvrdil, že kýl lodi se podařilo uvolnit z útesu a že nyní spočívá na uměle vytvořené podmořské plošině. Právě tento krok byl považován za jednu z nejnáročnějších částí celé akce. Podvodní kamery prý ale ukázaly, že loď je značně deformovaná.

Loď je nakloněná na pravoboku a kýlem spočívá na skalnatém dně. S pomocí několika jeřábů a hydraulických zařízení má být Concordia pootočena a pomalu napřímena do vertikální polohy. Pak bude třeba ji stabilizovat na podmořské plošině a vypouštěním vody z obrovských postranních nádrží ji dostat na hladinu.

Pokud se vše podaří, bude loď pravděpodobně na jaře odvlečena do šrotu. Práce na vyproštění Concordie už stály přes 600 milionů eur (zhruba 15,5 miliardy korun), tedy víc než loď samotná.

 

ČT24

Zdroj: ČT24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články