Za ekologickou škodu bude odpovídat znečišťovatel - a také platit!


			Za ekologickou škodu bude odpovídat znečišťovatel - a také platit!
27.12.2012 Pojistný trh

Již jen posledních pár dnů mají podnikatelé na to, aby se připravili na změnu zákona a s ní novou povinnost - zajistit patřičné finanční krytí své odpovědnosti za environmentální škody. Od ledna 2013 totiž bude i v České republice platit celoevropská zásada - "znečišťovatel platí", a to podle zákona č. 167/2008 Sb. Podnikatelé tak musí krýt pojištěním nejen ekologickou újmu samotnou, ale i případné předpokládané náklady na její odstranění a další úhrady s tím spojené. Podstatné je, že podnikatel bude také muset příslušnému orgánu způsob finančního krytí své odpovědnosti za škody prokázat.

Allianz pojišťovna proto pro podnikatele připravila speciální produkt Global EKO, který již dnes nabízí potřebné finanční krytí plně v souladu s enviromentální legislativou. „Pojistná ochrana se vztahuje na ekologické škody způsobené únikem znečišťujících látek. Pojištění je určeno pro náhradu újmy nárokované státem na chráněných druzích volně žijících živočichů či planě rostoucích rostlin, podzemních nebo povrchových vodách a půdě, ale i na náhrady škod na životě, zdraví a věcech třetích osob,“ říká Ludmila Vavrušková, vedoucí oddělení pojištění odpovědnosti Allianz pojišťovny.

Global EKO je určen velkým a středním firmám, které se zabývají výrobou a zpracováním nebezpečných a chemických látek a společnostem, kde při provozu hrozí únik znečisťujících látek.  Důležité je, že pojištění hradí škody vzniklé jak mimo areál provozovny, tak i na pozemku, na němž je provozovna vybudována a kde například probíhá výroba.

„Podle zákona musí provozovatel předcházet vzniku ekologické újmy a přijímat tomu odpovídající preventivní opatření. Pokud způsobí svojí provozní činností ekologickou újmu, musí v rozsahu stanovené zákonem přijímat nápravná opatření. Naše pojištění nabízí náhradu nákladů všech nápravných opatření požadovaných zákonem, a to jak v případě vzniklé, nebo i jen hrozící ekologické újmy,“ doplňuje Ludmila Vavrušková.

Specifikem tohoto produktu je, že není kryta jen konkrétní újma a náklady a její nápravu, ale kryjí se  také náklady vynaložené provozovatelem na předcházení vzniku ekologické újmy.

To, že takové škody jsou velmi nákladné a jejich důsledkem může být v krajním případě‚ i krach firmy, nejlépe dokumentují příklady ekologických havárií ze světa a ČR.

 

MAĎARSKO

Protržení odkalovací nádrže za miliardy

V říjnu roku 2010 uniklo do okolí prasklinou v odkalovací nádrži hliníkárny v Ajce asi 800 tisíc kubických metrů toxického bahna, které kontaminovalo plochu o rozloze 40 kilometrů čtverečních, včetně několika vesnic. Například kal zcela zničil život v řece Marcal a částečně poškodil i druhou největší řeku v Evropě Dunaj. Zničeno nebo poškozeno bylo více než 350 domů, z nichž museli být obyvatelé evakuováni. Katastrofa označovaná za nejhorší svého druhu v Maďarsku si vyžádala smrt deseti lidí a dalších 150 osob utrpělo zranění. Škody se zatím odhadují v přepočtu asi na 1,7 miliardy Kč a odstraňování jejich následků potrvá ještě nejméně rok a podle odhadů ekologů bude stát téměř miliardu korun. (Zdroj: http://www.enviweb.cz, www.opojisteni.cz)

 

ČESKÁ REPUBLIKA

Pesticidy usmrtily vodní živočichy

Začátkem června 2008 oznámil Český rybářský svaz na severu Moravy úhyn raků v jednom z místních vodních toků. Následním šetřením České inspekce životního prostředí byl potvrzen úhyn raků a dalších vodních živočichů v úseku dlouhém minimálně dva kilometry a postupně bylo prokázáno, že původcem havárie bylo nedaleké zemědělské družstvo. Příčinou havarijního znečištění vodního toku byl únik směsi pesticidů k ošetřování zemědělských plodin, k němuž došlo kvůli nedostatečnému uzavření ventilu v postřikovači během pracovní přestávky. Směs pesticidů přetekla zpět do dávkovací nádrže stroje a odtud na nezpevněný terén a dál do dešťové kanalizace. Definitivní zkázu dokonaly přívalové srážky, které spláchly uniklé pesticidy do místního potoka a odtud do dalších vodních toků,  kde usmrtily vodní živočichy. Škoda dosáhla několikamilionové částky.

 

SLOVENSKÁ REPUBLIKA

Pojištěná firma způsobila ekologickou škodu při přečerpávání nafty z vlakové cisterny do vlastních zásobníků. Během přečerpávání došlo v potrubí přepravujícím naftu k jejímu úniku do půdy přes malou prasklinu sváru ve spodní části potrubí. Tento nenápadný únik nebyl zpozorován ani při pravidelné kontrole objektu, a tak kapání do půdy trvalo několik hodin. První, kdo zpozoroval, že něco není v pořádku, byl rybář, který viděl mastnou skvrnu na hladině rybníka vzdáleného od místa přečerpávání asi 400 metrů. Skutečnost ihned oznámil místnímu úřadu. Rozšíření ropné skvrny po celém rybníku pak zabránil bezprostřední zásah hasičů, který zachránil i zdejší ryby a další živočichy. Do tří hodin od zjištění úniku ropné látky začala na místě pracovat i specializovaná sanační společnost. I přes okamžité jednání a konání zainteresovaných institucí včetně složek integrovaného záchranného systému dosáhla celková škoda částku 8,7 mil. Kč. Šlo o náklady na vyčištění půdy a vody, vrtné práce, chemické rozbory vzorků, geologický dohled, vývoz odpadů na skládku a biologické rozložitelnosti kontaminovaných zemin…

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články