Zmizelý boeing Malaysia Airlines letěl dalších sedm hodin


			Zmizelý boeing Malaysia Airlines letěl dalších sedm hodin
17.3.2014 Rizika

Aktualizováno: Pohřešovaný letoun Boeing 777, který zmizel minulý týden, změnil kurz poté, co někdo úmyslně vypnul komunikační systémy. Podle údajů ze satelitu potom letěl ještě dalších sedm hodin, oznámil v sobotu premiér Malajsie Najib Razak.

Pátrání se přesouvá z Thajského zálivu  a zaměří se na dvě možné oblasti, kde by se letadlo mohlo podle satelitních dat nacházet. Jde o rozsáhlé území mezi severem Thajska a Kazachstánem, druhou oblastí je pak Andamanské  moře a  jižní část Indického oceánu na jih od Indonésie.

Již dříve američtí odborníci, kteří pomáhají při pátrání uvedli, že letoun mohl být ve vzduchu několik dalších  hodin. Premiér nyní uvedl, že letoun komunikoval se satelity ještě v do 8:11 ráno, což  je sedm a půl hodiny po jeho startu z Kuala Lumpur.

„Bohužel tato data neobsahují  údaje, ze kterých bychom mohli určit polohu letadla v době, kdy naposledy se satelitem komunikovalo.“ řekl Najib Razak. Premiér v podstatě vyloučil, že by stroj havaroval kvůli technické závadě. 

Podle vyšetřování někdo záměrně odpojil komunikační zařízení letadla. Jelikož se stroj vyhýbal radarům, muselo jít o zkušeného pilota. Krátce po přerušení kontaktu s dispečinkem a změně trasy sestoupil do letové hladiny pět tisíc stop, možná níže. Letadlo tak velkých rozměrů by proto muselo letět výrazně nižší rychlosti, která odpovídá této letové hladině. Kurz letounu se potom obrátil prudce na západ do koridoru pro lety na Blízký východ.  Únos se tak jeví jako nejpravděpodobnější ze všech důvodů zmizení letadla. Žádný motiv nuceného odklonění letadla z plánované trasy ale není znám. Nikdo se k němu nepřihlásil, ani nevznesl žádné požadavky.

Do pátrání je zapojeno už 26 zemí. Malajsie požádala o další satelitní data Spojené státy, Čínu a Francii, která posílá do Kuala Lumpuru tři experty z Vyšetřovacího a analytického úřadu pro bezpečnost v civilní letecké dopravě. Vyšetřovatelé prohledávají domy obou pilotů a prověřují i technický personál. Další nejasností je, že policie dosud neobdržela od všech zemí požadované údaje o pasažérech. Z dosud poskytnutých informací zpravodajských služeb ostatních států však prý nevyplanulo nic podezřelého. Do vyšetřování se zapojila také Austrálie se dvěma stroji AP-3C Orion, jeden hledá na severu, druhý na západě u Kokosových ostrovů.

Let MH 370 společnosti Malaysia Airlines zmizel z radarů při letu do Pekingu necelou hodinu po startu z Kuala Lumpuru. Na palubě bylo 239 lidí. Ani po sedmi dnech se nepodařilo najít stopy po havárii. Čínské satelitní snímky, které naznačovaly že by mohlo jít o trosky zmizelého letadla, se ukázaly jako falešná stopa.

The Washington Post

Infomapa:

The Washington Post: LARIS KARKLIS AND RICHARD JOHNSON/THE WASHINGTON POST/Sources: Boeing.com, Flightaware.com, the Aviation Herald and news reports - článek New twist in the hunt for missing plane

Zdroj: Washington Post

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články