Zmizelý boeing mohl pokračovat v letu další čtyři hodiny


			Zmizelý boeing mohl pokračovat v letu další čtyři hodiny
13.3.2014 Rizika

Američtí experti, kteří se podílejí na pátrání po zmizelém letadle, jsou přesvědčeni, že letělo ještě další čtyři hodiny poté, co ztratilo kontakt s řízením letového provozu, uvedl dnes Wall Street Journal.

Na základě údajů, které jsou automaticky vysílány motory Boeingu, došli američtí vyšetřovatelé k závěru, že letadlo letělo celkem pět hodin, což by znamenalo vzdálenost 2 200 mil (přes 3 500 km) a potencionálně by se tak mohlo dostat až do Pakistánu, do destinací v Indickém oceánu, nebo do Mongolska.

Data letoun automaticky posílá výrobcům v rámci programu automaticky monitorujícího stav letounu a jeho motorů kvůli údržbě.

Zástupce Malaysia Airlines tuto informaci popřel s tím, že podobné údaje nemají a že motory Rolls Royce TRT přestaly vysílat data ve stejnou dobu, kdy bylo přerušeno spojení s letadlem.

Záznamy z radarů

Poslední známá stopa po letadle na civilním radaru je krátce před 1:30 hodin ráno v sobotu, kdy letoun letěl severovýchodním směrem přes Thajský záliv.

Velitel malajsijského letectva generál Rodzali Daud na středeční tiskové konferenci oznámil, že vojenské radary zaznamenaly neznámé letadlo ve 2:15 místního času, 200 mil severovýchodně od ostrova Panang. Je to další z řady vzájemně si odporujících informací o možném směru letu zmizelého letadla.

Pokud je neznámý letoun z vojenského radaru zmizelý Boeing 777, znamenalo by to, že letadlo letělo nejméně dalších 45 minut a kleslo na výšku 5000 stop (1500 m).

Také by to znamenalo, že letadlo ostře změnilo kurz směrem na západ a dostalo se stovky kilometrů od Thajského zálivu, přes Malajský poloostrov. Indonésie ani Thajsko ale nehlásí žádné neobvyklé známky narušení leteckého prostoru.

Odborníci shlédli dva radarové záznamy, které oba ukazují, že letadlo změnilo kurz směrem na západ přes Malajský poloostrov. Tyto závěry ale zatím není  možné považovat za definitivní. 

Let MH 370 společnosti Malaysia Airlines zmizel z radarů při letu do Pekingu necelou hodinu po startu z Kuala Lumpuru. Na palubě bylo 239 lidí. Ani po šesti dnech se nepodařilo najít stopy po havárii. Čínské satelitní snímky, které naznačovaly že by mohlo jít o trosky zmizelého letadla, se ukázaly jako falešná stopa.

Dva muži s ukradenými pasy, kteří byli na palubě s největší pravděpodobností pouze chtěli emigrovat do EU.

Pátrání probíhá na ploše 92 772 čtverečních kilometrů, účastní se ho 12 zemí a je do něj zapojeno 42 lodí a 39 letadel.

reuters

Zdroj: Reuters

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články