Zvířat na jaře u silnic přibývá, střety s vozidly se odehrávají hlavně v noci


			Zvířat na jaře u silnic přibývá, střety s vozidly se odehrávají hlavně v noci
19.3.2015 Pojistný trh

S nadcházejícím jarem začíná na českých silnicích přibývat nehod způsobených střety motorových vozidel se zvěří. Za rok 2014 jich eviduje Česká pojišťovna 3 900. Řidiči by se měli mít v jarním období na pozoru, a to především mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní. V těchto hodinách se totiž loni udála téměř polovina všech střetů se zvěří. Nejvíce nehod hlásili řidiči z Prahy.

 

Ročně zahynou v souvislosti s provozem motorových vozidel tisíce větších i menších zvířat. Ze statistik České pojišťovny vyplývá, že nejvíce takových nehod se stane právě na jaře. V loňském roce se jich nejvíce událo v dubnu (390 případů) a v květnu (428 případů). Dalšími rizikovými měsíci jsou potom říjen (366 případů) a listopad (369 případů).

 CP_infografika

 

„V jarních měsících se zvěř probouzí ze zimního spánku, začne putovat a vyhledávat své protějšky. Z toho důvodu se v této době jejich výskyt u cest zvyšuje. Dalším důvodem je změna času, kterou zvířata nevnímají. Za potravou chodí stále ve stejnou dobu, ale kvůli časovému posunu je na silnicích provoz již o hodinu dříve,“ vysvětluje myslivec a správce honitby Viktor Veselý.

 

Nejpravděpodobnější doba střetu

Největší riziko střetu se zvěří čeká na řidiče především mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní. „V loňském roce naši klienti v tomto časovém rozmezí nahlásili hned 1 473 případů. Z toho nejvíce hned první hodinu po půlnoci. To se týkalo 654 případů. Klidnější období nastává pro motoristy mezi polednem a šestnáctou hodinou. Poté počet střetů opět narůstá,“ uvádí Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

 CP_Vite_ze01

Kde být na pozoru

Se zvěří se motoristé nejpravděpodobněji mohou střetnout na silnicích prvních a nižších tříd. Tam se loni událo 75 % všech srážek. Na dálnicích se minulý rok řidiči setkali se zvířetem ve 160 případech. „Za loňský rok, evidujeme nižší počet nahlášených nehod ze zahraničí. Zatímco v roce 2013 se na nás obrátilo 55 řidičů, za rok 2014 se jednalo o 30 řidičů,“ doplňuje data Ivana Buriánková.

 

Zvířata na svých cestách potkávali motoristé zejména v Praze (1183 případů), Středočeském (539 případů) a Jihomoravském kraji (349 případů).

 

Co dělat po střetu se zvěří

Pokud srazíte na silnici zvíře, zavolejte vždy na asistenční službu pojišťovny, která vám pomůže situaci zvládnout. Zároveň poskytne informace, zda lze využít odtah či přistavení náhradního vozidla. Škodu vždy hned na místě zdokumentujte – postačí i fotografie z mobilního telefonu.

 

Událost musíte nahlásit mysliveckému sdružení v dané honitbě, nejjednodušší postup je zavolat policii na linku 158. O srážce informujte myslivce i tehdy, pokud nedojde k poškození vozu nebo zvíře zůstane po střetu ležet mimo silnici (zraněné zvíře by se mohlo zbytečně dlouho trápit). Policii vždy volejte, pokud je rozsah škody značný (např. vozidlo zůstalo kvůli srážce nepojízdné, došlo ke škodě na zdraví lidí či na majetku třetí osoby).

 

Česká pojišťovna

Zdroj: Česká pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články