„Biblický“ Harvey: Škody přesáhnou 125 miliard dolarů


			„Biblický“ Harvey: Škody přesáhnou 125 miliard dolarů
6.9.2017 Pojistný trh, Škody

Dopady hurikánu Harvey se vyvíjejí podle banky JP Morgan v jednu z největších pojistných událostí v dějinách USA. Tato banka odhaduje pojištěné škody na 10–20 mld. dolarů. Guvernér Texasu Greg Abbott koncem srpna sdělil, že na obnovu tohoto státu bude třeba více než 125 mld. dolarů.

Odhad škod se přitom neustále zvyšuje. Dne 3. září 2017 se hovořilo již o 180 mld. dolarů. To znamená, že bude určitě potřeba větší federální pomoc než po řádění hurikánu Katrina v roce 2005. Ta činila „jen“ 125 mld. dolarů.

Škody způsobené tímto hurikánem jsou skutečně mimořádné. Například podle stavu k 1. září 2017 se nacházela pod vodou asi jedna třetina okresu Harris, který je ve srovnání s rozlohou Berlína pětkrát větší. V této době byly desetitisíce osob na útěku před masami vody a naplňovaly budovy určené pro nouzové ubytování.


Mohlo by vás zajímat: Bez pojištění ani ránu. Potřeba zabezpečení u fotbalistů roste


Prezident Donald Trump oznámil, že společně s Kongresem dá dohromady záchranný balíček. Jen pokud jde o velkoměsto Houston, vycházely škody na 50 mld. dolarů. Kromě federální vlády chtějí poskytnout nezbytnou pomoc také podniky a prominenti.

Důsledky vyvolané hurikánem Harvey pociťuje také hospodářství. Špatným počasím byla zasažena asi jedna pětina amerických rafinérských kapacit. Některá zařízení musela omezit nebo dokonce úplně zastavit produkci.

Podle informací z počátku září 2017 se zastavila v téměř čtvrtině zařízení v Mexickém zálivu těžba ropy. Na termínových trzích se zvýšila cena benzínu o zhruba 8 %.  Podle názoru Mezinárodní energetické agentury však stavy zásob umožní zmírnit dopady.


Mohlo by vás zajímat: Dohoda o Brexitu je nutnost. Pohled britských pojistitelů


Problémy vyvstaly nejen v ropném průmyslu, ale i v jiných průmyslových odvětvích jako například v chemii. Společnost Evonik musela uzavřít dva americké provozy a také u společnosti Covestro, dceřiné společnosti koncernu Bayer, byla omezena produkce.

K výši škod se však nechce žádná ze zmíněných dvou společností vyjádřit. Zdrženlivost se projevuje rovněž u zajistitelů. Munich Re prohlásil, že zatím není možné provést spolehlivé ocenění škod. Předpokládá se, že škody byly způsobeny jak vichřicí, resp. silným větrem, tak povodní a záplavou. Bere se ale v úvahu, že Harvey zasáhl poměrně řídce osídlený region s relativně malými věcnými hodnotami.  

Je obtížné odhadnout, jak budou škody způsobené tímto hurikánem relevantní pro pojistitele, neboť v USA jsou obytné budovy pojištěny přes NFIP (National Flood Insurance Program - Národní program pro pojištění povodní) v rámci partnerství soukromého a veřejného sektoru.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Srpnové postřehy


I když bude trvat týdny, než se zjistí přesnější rozsah škod, pojistitelé nepočítají s tím, že by byl Harvey tak nákladný jako hurikán Katrina, který stál pojišťovnictví necelých 80 mld. USD.

Pro zajistitele nejsou ovšem povodně v USA nic nového. Obzvláště ve státech Louisiana, Mississippi a Texas. Topografie jihu Louisiany činí tento region náchylný k povodním. Jde totiž o hodně mokrou a nízko ležící zemi s mnoha řekami, která je nadto ještě vystavena proudění vlhkého vzduchu z Mexického zálivu. Louisiana byla silně postižena povodněmi i v roce 2016, a to nejvíce ze všech amerických států.

Skutečností je, že v USA existuje v případě pojištění pro případ povodní v povážlivé míře podpojištění. Mezera v ochraně proti povodním se prý pohybuje kolem 10 mld. dolarů ročně. Analytikové počítají s tím, že v důsledku hurikánu Harvey se zvýší pojistné. Hurikán by tak mohl po dlouhé době nízkých sazeb pojistitelům i zajistitelům pomoci prosadit zvýšení pojistného.


Mohlo by vás zajímat: Poroste pojistné? S nástupem autonomních aut počítají Rakušané se vším


Zajistitelé Hannover Re, Munich Re, Scor a Swiss Re jsou v případě škod způsobených tímto hurikánem zasaženi ze dvou stran. Jednak se účastní ve výše zmíněném národním programu USA a jednak tím, že zajišťují pojistitele. Výše škod je v programu NFIP omezena 8 mld. dolarů, a to od výše 4 mld. dolarů, přičemž se rozděluje maximálně na 25 zajistitelů. 

V USA začíná vyhodnocovat škody samozřejmě i vláda. Ukazuje se, že značný počet škod nastal vně oficiálních zón povodní. 40 % zatopených budov v okrese Harris v Texasu se nachází v oblastech, které jsou považovány za oblasti s minimálním rizikem povodní. K tomuto závěru dospěla analýza New Yoork Times provedená na základě údajů FEMA (Federal Emergency Management Agency - Federální agentura pro krizový management).

 V podstatě obdobný výsledek zveřejnili výzkumníci Kalifornské univerzity. Ti použili satelitní snímky a určili, že polovina plochy zaplavené v tomto okrese byla vně oficiálních povodňových zón. Důvody přičítají vesměs lokálním faktorům, jako je „splašený“ rozvoj a nedostatečně vyvážené hydrologické plánování. Univerzita dodává, že podle některých kalkulací představuje tato povodeň třetí 500letou povodeň v oblasti Houstonu v posledních třech letech.


Mohlo by vás zajímat: Jak stát uchrání spotřebitele až k (finanční) smrti


Silné záplavy mimo oficiální zóny znamenají, že mnoho majetkových vlastníků v tomto okrese není pravděpodobně pojištěno, pokud se nejedná o velké podnikatelské subjekty, které si koupily pojištění od soukromých pojistitelů. Je známo, že tito pojistitelé nejsou v zásadě ochotni prodat pojištění pro případ povodně vlastníkům domů, takže ti, jestliže je chtějí, je musí získat z NFIP.  

Pravidla tohoto federálního programu a pojistné však vycházejí z povodňových map FEMA, přičemž určené zóny na těchto mapách jsou brány v rostoucí míře v úvahu při sjednávání pojištění. Studie některých univerzit už v minulém roce ukázaly rostoucí nesoulad mezi zónou 100leté vody a výskytem skutečných povodňových škod. Příčinou problémů v okolí Houstonu je i neadekvátní kanalizační, resp. odvodňovací, systém, který se nedokáže vypořádat s přívalovou vodou, což zatím nebere systém FEMA v úvahu.

Na základě výše uvedených skutečností v podstatě nikdo nezpochybňuje nutnost tvorby lepších povodňových map. K tomu bude ale FEMA potřebovat peníze.

Zdroj: Versicherungswirtschaftheute; The New York Times

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články