BP žaluje majitele Deepwater Horizon o 40 miliard dolarů


			BP žaluje majitele Deepwater Horizon o 40 miliard dolarů
21.4.2011 Škody

Žádosti o náhrady škod kvůli loňské katastrofě v Mexickém zálivu finišují. Také britský energetický koncern BP podal svou žalobu, tentokrát na americkou společnost Transocean. Firmu viní z nedbalosti a žádá po ní minimálně 40 miliard dolarů (asi 666 miliard korun). Transocean byl vlastníkem ropné plošiny Deepwater Horizon, která před rokem explodovala. Jedenáct lidí zahynulo a rozlitá ropa značně znečistila záliv.

Do 40 miliard dolarů se mají promítnout výdaje, které BP vznikly především v souvislosti s výplatou odškodného. Podle firmy Transocean je požadovaná částka nepřiměřená a soudní žaloba nespravedlivá. Tržní hodnota Transoceanu podle záznamů finančního serveru Yahoo Finance jen mírně převyšuje částku 24 miliard dolarů (přes 400 miliard korun).

O náhradu škod se tak BP hlásí přesně rok po havárii. Středa totiž byla posledním dnem, kdy mohly být v této záležitosti vzneseny nějaké nároky. BP se domáhá náhrady škod i po jiné americké firmě Cameron International, která je dodavatelem technického zařízení a služeb pro těžební společnosti.

Za loňskou katastrofou v Mexickém zálivu stálo několik faktorů. Tím hlavním byl podle vyšetřovatelů prasklý podmořský vrt Macondo, který BP vlastnila ještě s dalšími partnery. Na projektu nicméně britská firma měla zdaleka největší podíl, a proto byla také označena za hlavního viníka. BP tvrdí, že náklady na likvidaci škod mají nést všichni.

ČT24

 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS