BP zaplatí za explozi plošiny Deepwater skoro 8 miliard dolarů


			BP zaplatí za explozi plošiny Deepwater skoro 8 miliard dolarů
20.4.2012 Škody

Britský energetický koncern BP zaplatí 7,8 miliard dolarů (146,2 miliardy korun) jako odškodné za dva roky starou explozi ropné plošiny v Mexickém zálivu. Těžařská společnost se na tom dohodla se zástupci firem, ekologů a lidí, které havárie zasáhla. Právě oni by si měli peníze rozdělit. Další kompenzace ale po společnosti ještě požadují její obchodní partneři a americká vláda.

Téměř osmimiliardovou kompenzaci si rozdělí na 100 tisíc lidí. BP částku uhradí z dvacetimiliardového fondu, který na likvidaci škod už dříve vyčlenila. Peníze dostanou rybáři, záchranáři nebo obyvatelé míst, které ekologická katastrofa nějak zasáhla.

"BP se už od začátku snažila naplnit své povinnosti vůči lidem na pobřeží Mexického zálivu. Pracovali jsme na tom téměř dva roky. Navržené vyrovnání je zásadním pokrokem k vyřešení havárie plošiny Deepwater Horizont," uvedl šéf firmy Bob Dudley.

Podle BP ale vyrovnání neznamená, že společnost přiznává vinu. Další kompenzace navíc ještě požadují i její obchodní partneři a americká vláda. Soudním sporům tak zdaleka není konec.

Při havárii ropné plošiny Deepwater Horizon v dubnu 2010 v Mexickém zálivu zahynulo jedenáct lidí a do moře uniklo 800 milionů litrů ropy. Únik byl nejhorší v historii USA a způsobil obrovskou přírodní katastrofu. Řada lidí na pobřeží se s následky havárie potýká i téměř dva roky od výbuchu.

ČT 24

Zdroj: Insurance Day

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS